logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Mini-rozmówki

2019-07-05 15:00
2019-07-05 20:00
Galeria Miejska bwa
Pozostałe
Galeria Miejska bwa

Informacje od Organizatora:
Zapraszamy do udziału w nieodpłatnych warsztatach w ramach realizacji projektu Pameli Bożek MINI-ROZMÓWKI.
PIERWSZE SPOTKANIE 5 lipca (piątek) 2019 w godzinach od 15:00 do 20:00, Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy, ul. Gdańska 3
Jeśli jesteś zainteresowana/zainteresowany ponadpokoleniowym i międzykulturowym Twoja perspektywa jest ważna i cenna! Jesteś mile widziana! Jesteś mile widziany!
Jeśli któreś z poniższych określeń/doświadczeń jest Ci bliskie – przyjdź! Potrzebujemy Twojego głosu.
•    jesteś uczennicą/uczniem szkoły średniej
•    jesteś osobą po 60 roku życia
•    samodzielnie wychowujesz dziecko
•    mieszkasz w Bydgoszczy od niedawna
•    język polski nie jest Twoim pierwszym językiem
•    jesteś osobą z niepełnosprawnością
Efekty wspólnej pracy zostaną zaprezentowane podczas wystawy 26 lipca 2019 o g. 17 przy Gdańskiej 3 w Bydgoszczy.
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY:
docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdtE4xN-4MQ--8rQvmjjnLjk8m90-FyyJySGrUWkyS51Ts_6A/viewform
SZCZEGÓŁY PROJEKTU:
Mini-Rozmówki polsko-czeczeńskie/czeczeńsko-polskie to artystyczny projekt partycypacyjny realizowany w ramach rezydencji Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Zakłada ścisłą współpracę z mieszkankami i mieszkańcami Ośrodka dla Cudzoziemców i Cudzoziemek w Grupie - miejscowości oddalonej o 60 kilometrów od Bydgoszczy.
Jako artystka-rezydentka i autorka projektu chciałabym zaprosić do udziału osoby, które będą współtworzyć grupę polskojęzyczną - mieszkanki i mieszkańców Bydgoszczy,gotowe/gotowych, by dzielić się swoim osobistym doświadczeniem miasta.
Być może pamiętacie serię wydawniczą mini-rozmówek. To zbiór prostych zwrotów dostosowanych do codziennych sytuacji, począwszy od zakupów, przez kontakty ze służbą zdrowia, instytucjami opiekuńczymi i edukacyjnymi, transportem publicznym, dostępem do wydarzeń kulturalnych, aż po poznanie możliwości otrzymania pomocy i wsparcia w kraju, którego język lokalny jest nam obcy, w mieście, którego jesteśmy początkującymi użytkowniczkami/użytkownikami.
Mini-rozmówki polsko-czeczeńskie/czeczeńsko-polski to forma wzajemnego wsparcia, poznania i co najważniejsze - zrozumienia. Migranci i migranci oczekujący w Polsce na przyznanie ochrony międzynarodowej, znanej jako status uchodźczyni/uchodźcy pochodzą najczęściej z Czeczenii. Oczekują wraz z rodzinami w ośrodkach zlokalizowanych z dala od dużych miast, choć paradoksalnie to w nich mają największe szanse na poznanie polskiej kultury, dostęp do działań integracyjnych, pomocy prawnej, pracy.
Projekt zakończy się publikacją mini-rozmówek w wersji papierowej i elektronicznej, a dokumentacja projektu zostanie zaprezentowana  na wystawie podsumowującej rezydencję, której wernisaż planowany jest na 26 lipca 2019 roku.
Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy stanie się w lipcu, na czas mojej rezydencji, placówką dialogu. Będziemy pracować wspólnie - grupa polskojęzyczna i grupa czeczeńskojęzyczna, tworzona przez uchodźczynie i uchodźców z Grupy. Wsparcia w porozumieniu udzieli nam tłumaczka Khedi Alieva.
Poniższy formularz pomoże stworzyć grupę osób, których doświadczenia są możliwie najbardziej zróżnicowane - zależy mi na reprezentacji różnych grup mieszkanek i mieszkańców - młodych dorosłych, uczennic i uczniów szkół średnich, studentek i studentów, osób z doświadczeniem rodzicielstwa lub opieki nad małymi dziećmi, osób z niepełnosprawnością (zapewnimy tłumaczenie na Polski Język Migowy), osób po 60 roku życia - emerytek i emerytów, aktywistek i aktywistów, osób pracujących w służbie zdrowia, osób z doświadczeniem migracji, dla których język polski jest językiem obcym.
Wierzę, że będzie to twórcze, inspirujące spotkanie, które ujawni spektrum doświadczeń, a także zwiększy dostęp migrantów i migrantek do satysfakcjonującego, bezpiecznego użytkowania miasta, jednocześnie poszerzając kompetencje mówienia o sobie i swoich potrzebach w sposób, który będzie usłyszany i zrozumiany.
Bardzo serdecznie zapraszam Was do wypełnienia formularza.
Z wybranymi osobami skontaktuję się osobiście, pierwsze spotkanie planowane jest na piątek, 5 lipca 2019.
Pamela Bożek
W ramach Programu Rezydencji Artystycznych Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy
Kuratorka: Danka Milewska

______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl