Poznaj Stary Fordon od strony rzeki

Niebawem bydgoszczanie i turyści będą mieli okazję poznać Stary Fordon od strony wody – ruszają wakacyjne rejsy po Wiśle. W planach są też spływy po Brdzie. Projekt wybrali mieszkańcy w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu.

W wakacje rusza cykl niedzielnych rejsów po Wiśle. Rejsy płaskodenną drewnianą łodzią zwyciężyły w głosowaniu na mały projekt społeczny w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Zaplanowano również kilka spływów po Brdzie. Inauguracja wydarzenia odbędzie się w czasie Festiwalu Ster Na Bydgoszcz. Pierwszy rejs zaplanowano na trasie Wyspa Młyńska-Most Solidarności-Wyspa Młyńska. 25 czerwca br. ma się odbyć pięć 30-minutowych rzecznych podróży. Jednorazowo z atrakcji skorzysta dwunastu pasażerów. O sekretach Brdy opowie doświadczony sternik łodzi.

W pierwszą niedzielę lipca uczestnicy spotkają się na nabrzeżu Wisły w Starym Fordonie i popłyną do Łoskonia i w górę rzeki do Brdyujścia. Wsparcie merytoryczne zapewniać będą przewodnik i ornitolog. Poznamy dawne dzieje mieszkańców Fordonu i ich związek z Wisłą, a także przyrodnicze walory rzeki.

Rejsy ze Starego Fordonu zaplanowane są na 7 kolejnych letnich niedziel. Co tydzień odbędzie się 5 rejsów trwających godzinę. Drewniana łódź każdorazowo zabierze na pokład 12 podróżnych.

- Serdecznie zapraszamy na niedzielne rejsy po Wiśle z przewodnikiem Damianem Amonem Rączką. Królowa polskich rzek robi olbrzymie wrażenie z pokładu łodzi. Obserwacja przyrody wiślanej i olbrzymia dawka historii Wisły i Fordonu, to połączenie idealne. Rejsy odbywać się będą na drewnianej, płaskodennej łodzi "Bydgoszczanka", takiej, jakich wiele przez wieki  poruszało się po Wiśle. Pasażerowie otrzymają wydany przez SMSF, bogato ilustrowany przewodnik do dawnym Fordonie i pamiątkowy buton – mówi Hanna Rzadkosz-Florkowska ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu.

Tegoroczne wydanie przewodnika to uzupełniona i wzbogacona wersja nakładu z 2019 roku. Na rejsy można zapisać się drogą mailową, pisząc na adres: stowarzyszeniemsf@wp.pl. Szczegóły na stronie FB @Wisła 774 Fordon i @Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu od 17 VI. W przypadku złej pogody terminy mogą ulec zmianie. Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu.

Warto wiedzieć
Do 5 lipca trwa zgłaszanie pomysłów na zadania z nowej puli Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Zabezpieczamy na ten cel kolejne blisko  16 mln zł. Swoje pomysły najprościej zgłosić na stronie: www.bydgoszcz.pl/bbo. Do wyboru są cztery rodzaje projektów, wszystkie znane z poprzedniej edycji: duże zadania ponadosiedlowe, projekty na wybranych osiedlach oraz małe projekty społeczne. Nowością są mikroprojekty osiedlowe.

Co z tą Wisłą w Fordonie?

W sobotę, 11 czerwca odbyło się pierwsze Bydgoskie Forum Wiślane. W fordońskiej synagodze z mieszkańcami spotkali się m.in wiceprezydenci Mirosław Kozłowicz i Michał Sztybel, którzy rozmawiali o planach inwestycyjnych w tej części miasta. W ramach wydarzenia zorganizowano także rejs po Wiśle drewnianym statkiem Copernicus.