Muzeum Apteki pod Łabędziem coraz bliżej otwarcia

15 grudnia br. planowane jest otwarcie Muzeum Apteki pod Łabędziem. W budynku przy ul. Gdańskiej 5 na zwiedzających czekać będzie m.in. wystawa: „Aptekarstwo bydgoskie” . Atrakcji będzie znacznie więcej.

Wystawa stała „Aptekarstwo Bydgoskie” podzielona będzie na cztery części. W pierwszym pomieszczeniu będzie można zapoznać się z dziejami bydgoskiego aptekarstwa. W gablotach znajdziemy m.in. naczynia, butelki, moździerze, opakowania na leki, etykiety i fotografie. W tej części pokazane zostaną także dzieje przemysłu farmaceutycznego w Bydgoszczy – Fabryki Kosmetycznej „Halina” oraz Hurtowni i Wytwórni Drogeryjno-Aptecznej „Hadroga”. Trzecią częścią ekspozycji będzie izba recepturowa pochodząca z przełomu lat 60. i 70. XX w. Znajdziemy w niej oryginalne loże recepturowe z wyposażaniem, na które składają się naczynia recepturowe oraz wagi apteczne i inne przyrządy.

Główną częścią wystawy będzie oryginalne laboratorium galenowe. Służyło ono do wytwarzania leków z produktów pochodzenia roślinnego, zwierzęcego oraz z minerałów. Można w nim zobaczyć napędzaną parą linię produkcyjną oraz oryginalne meble. Tutaj stanie także tabletkarka firmy Fritz Kilian z początków XX w.
Warto będzie też zajrzeć do izby ekspedycyjnej. Znajdą się w niej meble z przełomu XIX i XX w. Na ladzie głównym elementem jest kasa fiskalna „National” oraz zabytkowa waga.

Oprócz wystawy stałej w muzeum prezentowane będą wystawy czasowe. Miejsce pełnić również będzie funkcje edukacyjne. Odbywać się tam będą warsztaty (zielarstwo, tworzenie naturalnych świec i kosmetyków), zajęcia, spotkania, pokazy. Znajdzie się też miejsce na herbaciarnie.
Wartość inwestycji to ponad 3 mln złotych, z czego 2,1 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a 826 tys. zł z budżetu miasta, a 262 tys. zł z budżetu państwa.

Historia Apteki
Swój początek Apteka przy obecnej ulicy Gdańskiej 5 ma w 1853 roku, kiedy to Constantin August Mentzel uzyskał koncesję na założenie trzeciej w Bydgoszczy apteki. Obok utworzono ogród roślin leczniczych, które wykorzystywano w aptece.
W 1895 r. nowym właścicielem apteki został Alfred Jacob. W latach 1905-1916 do spółki należał Henryk Warszawski. W 1909 r. Jakob przeprowadził przebudowę kamienicy. Architekt Rudolf Kern zaprojektował północne skrzydło i nową fasadę, a ogród roślin leczniczych przeniesiono na tył posesji. W 1923 r. Jacob przyjął do spółki Brunona Kazimierskiego, który był jednocześnie właścicielem drogerii „Pod Łabędziem”, funkcjonującej obok apteki.
Apteka działała również podczas II wojny światowej. W latach 1945-1948 r. aptekę dzierżawił mgr farm. Henryk Kowalewski. Następnie  przeszła pod zarząd Zjednoczonych Aptek Społecznych w Warszawie. W 2017 r. apteka i muzeum zakończyły działalność.