Bydgoszcz znów przyciąga coraz więcej turystów

Po obostrzeniach spowodowanych pandemią w Bydgoszczy znów rośnie liczba turystów. Nasze miasto odwiedza więcej osób niż w 2019 roku. Pracujemy nad jeszcze lepszymi wynikami i przygotowujemy kolejne atrakcje na turystyczny sezon.

- W ubiegłym roku Bydgoszcz w celach turystycznych odwiedziło ponad pół miliona osób – podkreśla zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. - Z badań wynika, że Bydgoszcz po okresie pandemicznym wraca na ścieżkę umiarkowanego corocznego przyrostu liczby turystów. Liczba turystów jest wyższa niż w 2019 roku, czyli zanim wprowadzono szereg obostrzeń spowodowanych pandemią Covid19. To bardzo solidny wynik, który jednocześnie motywuje nas do dalszej pracy. Chcemy jeszcze lepiej wykorzystać potencjał nowych i zrewitalizowanych obiektów oraz miejskiej przestrzeni. Zależy nam również, aby budowana oferta była również atrakcyjna dla mieszkańców. Wspólnie z bydgoskimi instytucjami organizowane będą kolejne wystawy, koncerty. Jesteśmy w trakcie wyposażania w kolejne atrakcje Młyny Rothera. Uruchamiamy kolejne projekty związane z rewitalizacją ważnych placów, parków. Kupimy też dla Miejskiego Centrum Kultury zabytkowy statek „Certa” . Zależy nam, by barka „Lemara” cumowała również na nowym wiślanym nabrzeżu w Fordonie. Podjęliśmy poza tym decyzję o zachowaniu na stałe  podświetlanego wieczorem napisu „Bydgoszcz”, który stał się wyjątkowo atrakcyjnym motywem uwiecznianym na wielu zdjęciach.

W ubiegłym roku najchętniej odwiedzanymi obiektami turystycznymi miasta były m.in.

• Zoo (Myślęcinek)
  • Zaginiony Świat Park Rozrywki (Myślęcinek)
  • Muzeum Mydła
  • Exploseum (MOB)
  • Główny gmach muzeum przy ul. Gdańskiej (MOB)
  • Galeria sztuki Nowoczesnej (MOB)
  • Dom Wyczółkowskiego (MOB)
  • Spichrze nad Brdą (MOB)
  • Tramwaj wodny (BCI)
  • Bydgoskie Centrum Informacji (BCI)
  • bwa
  • Muzeum Wojsk Lądowych
  • Muzeum Kanału Bydgoskiego
  • Muzeum Wodociągów
  • Barka Lemara  (MCK)

Bydgoskie obiekty i atrakcje turystyczne odwiedziło łącznie ponad 467 tysięcy osób. Z noclegów skorzystało w ubiegłym roku ponad 250 tysięcy osób. Turystom udzielono ponad 500 tysięcy noclegów. Łącznie z turystami jednodniowymi można szacować, że całkowita liczba turystów w Bydgoszczy przekroczyła 850 tysięcy osób. W ocenie ekspertów z branży turystycznej Bydgoszcz należy do miast „nieodkrytych”, mających duży potencjał do przyciągania coraz większej liczby turystów.

Barka Lemara zacumuje w Fordonie

W tym roku w czerwcu Barka Lemara zacumować ma w Fordonie. Z jej pokładu planowane jest przywrócenie tradycji puszczania wianków. Miejskie Centrum Kultury przygotowuje się już do akcji „Wianki dwóch rzek”. Miasto zakupi również zabytkowy statek „Certa”, który został wyprodukowany przed 125 laty w Bydgoszczy. Najstarszy bydgoski statek ma znów cumować na Brdzie. Remont zabytku będzie jednak uzależniony od pozyskania dodatkowych środków na ten cel lub znalezienia inwestora, który chciałby zagospodarować jednostkę i prowadzić na niej swoją działalność.

Wystawy i spektakle

Na tegoroczny sezon turystyczny przygotowywane są kolejne atrakcje. Po wakacjach zainaugurowana zostanie wystawa jubileuszowa na 100-lecie Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Projekt przewiduje organizację wystawy czasowej. Ekspozycja podzielona będzie na 10 odsłon, które w atrakcyjnej merytorycznie i wizualnie konwencji ukażą rozwój kulturowo-gospodarczy następujący na tle przemian społeczno-historycznych regionu, Polski i świata.

W Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera jeszcze w tym roku planujemy otwarcie drugiej wystawy stałej „Młyn-Maszyna” - interaktywnej wystawy popularnonaukowej ze stanowiskami do samodzielnego eksperymentowania. Opowie ona o zjawiskach fizycznych i prawach fizyki, działaniu urządzeń pracujących w młynach i procesie produkcji – od ziarna do mąki. Ponadto w Młynach odbędzie się druga edycja Bydgoskich Dni Projektowych - miejskiego festiwalu skierowanego do aktywnych mieszkańców miasta zainteresowanych poprawą i ulepszaniem jakości życia, między innymi dzięki dobremu projektowaniu.

W drugiej połowie października Teatr Polski w Bydgoszczy zaprosi na 22. edycję Festiwalu Prapremier, która w tym roku odbędzie się pod hasłem „Pola walki”. W ramach Festiwalu zostaną zaprezentowane spektakle z Polski i zagranicy. Po raz trzeci w ramach Festiwalu Prapremier wręczona zostanie międzynarodowa nagroda AURORA. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy za najlepszy dramat współczesny.

Ruszają słoneczniki i zabytkowe tramwaje

28 kwietnia ruszają też nasze tramwaje wodne. W ubiegłym roku popularne „Słoneczniki” przewiozły ponad 27 tysięcy pasażerów. Więcej informacji o ich funkcjonowaniu w tegorocznym sezonie znajduje się w tekście „Słoneczniki wracają na trasy”.

W długi weekend po raz pierwszy w tym roku na trasy wyjadą też zabytkowe tramwaje. Na trasie jedynki pomiędzy Lasem Gdańskim i Wilczakiem kursować będzie czerwona „eNka”. Wraca też miejska linia do Ostromecka. Więcej informacji o tych atrakcjach znajduje się w tekście „W majówkę tramwajem do parku