logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

W Bydgoszczy trwają Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

Od 1 czerwca trwają w Bydgoszczy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. W imprezie startuje blisko siedmiuset zawodników z 41 krajów. Polscy reprezentanci zdobyli już łącznie 27 medali! Zawody potrwają do 5 czerwca.

Worek z medalami otworzyła Joanna Mazur, która w parze z przewodnikiem Michałem Stawickim wygrała bieg na 1500 metrów. Chwilę później ze złota cieszyła się Faustyna Kotłowska, która wygrała konkurs rzutu dyskiem w kategorii F64. W pierwszej sesji złoto w rzucie dyskiem w kat. F55 wywalczyła też Karolina Strawińska.

Srebrne medale w Bydgoszczy wywalczyli we wtorek przed południem także Michał Głąb (pchnięcie kulą, F33) i Katarzyna Kisiel (bieg na 400 metrów, T47), a brązowe Lucyna Kornobys (rzut oszczepem, F34), Łukasz Wietecki (bieg na 5000 metrów, T13) i Agata Galan (bieg na 400 metrów, T47).

Gdy Kornobys zdobywała swój złoty medal, po drugiej stronie stadionu kapitalnie prezentowali się polscy skoczkowie wzwyż w konkursie w łączonych kategoriach T42/44/63/64. Najlepszy, z wynikiem 2.08 był Maciej Lepiato, startujący w kat. T44. Trzecie miejsce, z wynikiem 1.75 i rekordem mistrzostw, zajął Łukasz Mamczarz.

Czwarty medal w sesji wieczornej zdobył w biegu na 400 metrów w kat. T37 Michał Kotkowski.

W sumie biało czerwoni mają aktualnie już 27 medali – dziewięć złotych, trzynaście srebrnych i pięć brązowych. W czwartek w sesji porannej Polacy wywalczyli dwa srebrne krążki – Alicja Jeromin w biegu na 200 metrów w kat. T47 i kulomiot Bartosz Górczak w kat. F53.

Kilku reprezentantów Polski miało w czwartek sporego pecha, jak choćby Tomasz Ściubak, który zajął czwarte miejsce w rywalizacji w pchnięciu kulą w kat. F37. – Poprawiłem swój rekord życiowy o pół metra, ale niestety nic to nie dało. Znowu jestem czwarty. I ciągle tak samo, od pięciu lat. To miejsce mnie prześladuje, nawet tutaj w mojej rodzinnej Bydgoszczy – mówił Ściubak.

Z dobrej strony pokazał się także w biegu na 400 metrów w kat. T13 Jakub Nicpoń, który w mocnej stawce zajął piąte miejsce ze swoim najlepszym wynikiem w sezonie.

Wydarzeniem dnia był dwukrotnie pobity przez Włoszkę Martinę Caironi rekord świata w skoku w dal w kat. T63, który od dziś wynosi 5.06 m. W czwartek rekord świata pobiła także na dystansie 100 metrów w kat. T64 Holenderka Fleur Jong.

Zawodnicy każdego dnia rywalizują w dwóch sesjach – porannej od godz. 10 i wieczornej od godz. 17.30. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy w Bydgoszczy trwają od wtorku i zakończą się w sobotę. Impreza jest współfinansowana przez Miasto Bydgoszcz.