Są rodziną od 70 lat

To był wieczór wspomnień, w niejednym oku zakręciła się łza. Zawisza to dla nas nie jest klub, to rodzina – powtarzali zgodnie goście jubileuszowej gali zorganizowanej z okazji 70-lecia bydgoskiego Zawiszy.

CWZS Zawisza obchodzi 70-lecie istnienia.

W czwartek (8.12) w hali tenisowej Zawiszy było gwarnie i wzruszająco – w gali wzięło udział ponad 400 gości z różnych stron Polski i świata. Przyjechały największe gwiazdy, jakie przez 70 lat reprezentowały Zawiszę. Wspominano tych, których już nie ma z nami jak m.in. Zdzisława Krzyszkowiaka, znane lekkoatletyczne małżeństwo Teresę i Olgierda Ciepłych, człowieka-legendę Edmunda Mileckiego. Obecni byli ich najbliżsi: żona patrona stadionu, Krystyna Krzyszkowiak, odbierając przyznane mężowi honorowe wyróżnienie 70-lecia, podkreśliła, jak bardzo po przeprowadzce do Warszawy tęsknił on za Bydgoszczą i Zawiszą. Z kolei córka państwa Ciepłych, Aleksandra, w imieniu mamy odebrała wyróżnienie w kategorii lekkoatleta 70-lecia.

Najważniejszych ludzi klubu wskazali internauci. Przez kilka miesięcy kibice głosowali za pośrednictwem strony internetowej Zawiszy. W sumie oddano ponad 10 tys. głosów. Plebiscyt przeprowadzony został w 12 kategoriach – oto wyniki:

Sportowiec 70-lecia – Maciej Freimut (kajakarz)
Trener 70-lecia – Józef Karniewicz (gimnastyka)
Osobowość 70-lecia – Edmund Mielcki
Wydarzenie 70-lecia – zdobycie w 2014 r. piłkarskiego Pucharu Polski i Superpucharu
Piłkarz 70-lecia – Andrzej Brończyk (bramkarz)
Lekkoatleta 70-lecia – Teresa Ciepły
Sztangista 70-lecia – Czesław Paterka
Wioślarz 70-lecia – Daniel Trojanowski
Kajakarz 70-lecia – Daniel Wełna
Bokser 70-lecia – Paweł Matuszewski
Strzelec 70-lecia – Tadeusz Czerwiński
Gimnastyk 70-lecia – Andrzej Szajna

Honorowe wyróżnienie z okazji jubileuszu 70-lecia pośmiertnie przyznano Zdzisławowi Krzyszkowiakowi, a Złotą Odznakę klubu – również pośmiertnie – Zenonowi Buchholzowi.

Nagrodę najlepszemu trenerowi Zawiszy, panu Józefowi Karniewiczowi, wręczyli prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i prezes CWZS Zawisza Waldemar Keister. Trener Karniewicz to legenda polskiej gimnastyki. Był wychowawcą Andrzeja Szajny, najbardziej utytułowanego gimnastyka w historii Zawiszy i Polski. Trener jest absolwent AWF w Warszawie, doktorem nauk wychowania fizycznego i emerytowanym oficerem wojska. Był wieloletnim trenerem kadry narodowej w gimnastyce sportowej mężczyzn. Gimnastyków Zawiszy szkolił już w latach 50. ubiegłego wieku.