Nowoczesna sala dla niepełnosprawnych sportowców gotowa

Kompleks Sportowy Zawisza wzbogacił się o nowy obiekt. To nowoczesna sala podnoszenia ciężarów przeznaczona dla sportowców niepełnosprawnych. Uroczyste otwarcie odbyło się, w sobotę 14 listopada, podczas Indywidualnych Mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów osób niepełnosprawnych.

Na co dzień z obiektu korzystać będą niepełnosprawni zawodnicy uprawiający różne dyscypliny w ramach Stowarzyszenia START – w sumie około 120 osób. Obiekty bydgoskiego Zawiszy od lat są przyjazne sportowcom niepełnosprawnym. Tutaj do najważniejszych zawodów przygotowują się polscy paralekkoatleci. Jednym z elementów rozwoju kompleksu sportowego przy ul. Gdańskiej było wybudowanie sali podnoszenia ciężarów. Nowy obiekt powstał w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej już siłowni, z której na co dzień korzystają sztangiści CWZS Zawisza.

Uroczyste otwarcie nowej siłowni odbyło się w miniony weekend podczas Indywidualnych Mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów osób niepełnosprawnych. W wydarzeniu wziął udział również prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Po otwarciu rozpoczęła się dwudniowa rywalizacja z udziałem sztangistów z całej Polski.

Fot. Bydgoskie Centrum Sportu

Wybudowanie siłowni kosztowało niemal 1,8 mln zł. Środki pochodziły z budżetu miasta oraz z funduszu PFRON. Prace prowadzone były od sierpnia 2019 r. do października 2020 r. W miejscu nieużytkowanego wcześniej patio powstała siłownia dla osób niepełnosprawnych o powierzchni 470 m kw. W ramach prac wykonano podłogę (dostosowaną m.in. do sztangistów poruszających się na wózkach), dach z odwodnieniem i zbiornikami na wodę deszczową, instalację grzewczą i wentylację. Zadanie oprócz stworzenia nowej siłowni, objęło także budowę windy dla niepełnosprawnych w Hotelu Zawisza.

Start  Bydgoszcz

Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych START BYDGOSZCZ istnieje od 1998 r. Stowarzyszenie działa na rzecz osób niepełnosprawnych narządu ruchu i wzroku poprzez:
- prowadzenie profesjonalnych treningów sportowych w następujących sekcjach: lekka atletyka, podnoszenie ciężarów, tenis stołowy, pływanie, szachy sportowe, wioślarstwo-kajakarstwo, strzelectwo sportowe;
- organizację zgrupowań sportowych dla osób niepełnosprawnych;
- organizację imprez sportowych, w tym mistrzostw Polski, Pucharu Polski, integracyjnych imprez międzynarodowych, krajowych i lokalnych;
- organizację integracyjnych imprez turystyczno-rekreacyjnych: rajd samochodowy, letnie obozy dla młodzieży;
- czynna rehabilitację i hipoterapię;
- profesjonalną opiekę medyczną.