logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kryterium Asów zainauguruje sezon żużlowy 2022
W piątek, 25 marca oficjalnie zainaugurowany zostanie sezon żużlowy w Polsce. Na stadionie Polonii o godz. 18.00 rozpocznie się Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda.


Zgodnie z wieloletnią tradycją pierwsze oficjalne ściganie odbędzie się w Bydgoszczy. 25 marca żużlowcy walczyć będą w 33. edycji Kryterium Asów. Przez lata to właśnie to wydarzenie otwierało sezon w Polsce. Spragnieni żużlowych emocji kibice wypełniali stadion przy ul. Sportowej, by móc po raz pierwszy po zimowej przerwie oglądać swoich ulubieńców. Nie inaczej będzie tym razem.

W zawodach wezmą udział m.in. uczestnicy cyklu FIM Speedway Grand Prix, z wicemistrzem świata – Bartoszem Zmarzlikiem na czele oraz Speedway Euro Championship (Mikkel Michelsen – Indywidualny Mistrz Europy). Nie zabraknie także przedstawicieli miejscowej Abramczyk Polonii Bydgoszcz.

Warto dodać, że niekwestionowanym królem Kryterium jest Tomasz Gollob, który wygrywał te zawody aż 14 razy. Turniej nosi imię Mieczysława Połukarda, byłego zawodnika i trenera sportu żużlowego, który zginął tragicznie, podczas jednego z treningów punktowanych, w 1985 roku.

LISTA STARTOWA XXXIII KRYTERIUM ASÓW POLSKICH LIG ŻUŻLOWYCH IM. MIECZYSŁAWA POŁUKARDA:

Bartosz Zmarzlik (Moje Bermudy Stal Gorzów Wlkp.)
Patryk Dudek (Apator Toruń)
Szymon Woźniak (Moje Bermudy Stal Gorzów Wlkp.)
Dominik Kubera (Motor Lublin)
Matej Žagar (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
Kenneth Bjerre (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
Mikkel Michelsen (Motor Lublin)
Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław)
Adrian Miedziński (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
Daniel Jeleniewski (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
Jarosław Hampel (Motor Lublin)
Robert Lambert (Apator Toruń)
Kacper Woryna (Eltrox Włókniarz Częstochowa)
Oleg Mihailov (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
Jason Doyle (Unia Leszno)
Daniel Bewley (Betard Sparta Wrocław)

Rezerwowi:
Wiktor Przyjemski (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
Przemysław Konieczny (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)

Warto wiedzieć

Miasto Bydgoszcz wsparło organizację imprezy dotacją z budżetu miasta w wysokości 70 tys. zł.  Kilka tygodni temu trwały także intensywne przygotowania do nowego sezonu żużlowego. Renowacje  wykonane przez miasto Bydgoszcz objęły prace modernizacyjne związane z wymianą krawężników wokół toru żużlowego, co znacznie poprawi odwodnienie toru. Przygotowano także teren do pracy ekip telewizyjnych. W 2020 roku zakończyła się także modernizacja stadionu polegająca na budowie nowej trybuny dla 2,5 tys. kibiców. Wartość tej inwestycji wyniosła 23 mln zł.