Bydgoskie obchody Święta Niepodległości. Patriotycznie i na sportowo

Biegając, jeżdżąc rowerem lub uczestnicząc w uroczystościach patriotycznych. Tak bydgoszczanie świętować będą dzień 11 listopada.

W Święto Niepodległości tradycyjnie już w naszym mieście sporo będzie się działo. Już w nocy z 10 na 11 listopada harcerze ze Zrzeszenia Harcerskiego Piąta.PL złożą kwiaty i znicze na kwaterach żołnierzy oraz przed pomnikami i tablicami związanymi z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W piątkowy poranek przedstawiciele władz miasta złożą kwiaty przed pomnikami przedwojennego prezydenta Bydgoszczy Leona Barciszewskiego i organizatora życia muzycznego w naszym mieście, Honorowego Obywatela Bydgoszczy Andrzeja Szwalbego. Ten pierwszy rozstrzelany został przez Niemców 11 listopada 1939 roku. Drugi zmarł 11 listopada 2002 roku.

Wcześnie, bo już o godz. 7.30 po złożeniu kwiatów na cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy wystartuje XVI Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości. Blisko 400 rowerzystów przejedzie dystans 111 km. Organizowany przez Stowarzyszenie Klub Turystyki Rowerowej "Rowerowa Brzoza" przejazd zakończy się ok. godz. 18 na bydgoskim Starym Rynku.

Punktualnie o godz. 15 na pięciokilometrową trasę wyruszą uczestnicy Bydgoskiego Biegu Niepodległości. Blisko 1500 uczestniczek i uczestników wystartuje na Placu Wolności.

Trasa prowadzi ulicami Gdańską i Kamienną do Chodkiewicza. Następnie zawodnicy przemierzą miejskie parki: Kochanowskiego i Kazimierza Wielkiego, by zameldować się na mecie na Placu Wolności. Na zwycięzców czekać będą Szable Marszałka Piłsudskiego. Nadal można odbierać pakiety startowe.

Pomiędzy godzinami 13, a 15 na ulicy Mostowej i Starym Rynku będzie można spotkać hostessy rozdające biało-czerwone kotyliony.

Wspólnie z harcerzami z bydgoskiego ZHR będzie można śpiewać pieśni patriotyczne. Najpierw (godz. 10) na ul. Jagiellońskiej 1, a później na ul. Mostowej (przed Spichrzami). Zapraszamy też do wzięcia udziału w zabawie "Wyzwanie na sportowo" w aplikacji Aktywne Miasta. Każdy posiadacz aplikacji, który 11 listopada pokona (może być w kilku treningach) minimum 11 km, na rowerze, spacerując, biegając lub poprzez nordic walking otrzyma specjalną wirtualną odznakę.

W piątek zapraszamy również na ulicę Staroszkolną 10 do Muzeum Kanału Bydgoskiego. O godz. 10 rozpocznie się msza św. i koncert w kościele przy ul. Kanałowej. Później już w budynku muzeum oprócz zwiedzania, spotkać będzie można grupy rekonstruktorów historycznych. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach tworzenia kotylionów. Oprócz występów muzycznych na uczestników czekać też będą czekolada na gorąco oraz słodki poczęstunek. Impreza potrwa do godz. 16. Wstęp bezpłatny. Program imprezy TUTAJ

Także w piątek (11.11) w Bydgoszczy odbędą się wojewódzkie obchody Święta Niepodległości. Po przemarszu z katedry bydgoskiej uroczystość patriotyczna odbędzie się na pl. Wolności.