logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

„Wesele” z wątkiem bydgoskim




8 października do kin wchodzi „Wesele” – film Wojciecha Smarzowskiego, kręcony m.in. w Bydgoszczy i Ostromecku. Wzięły w nim udział setki bydgoszczan. To największa polska produkcja po 1989 roku.


Zgodnie z obietnicą, po roku ekipa Smarzowskiego wróciła do Bydgoszczy, już z gotowym filmem „Wesele”. Wczoraj odbyła się prapremiera z udziałem m.in. reżysera i aktorów. Premiera w kinach w całej Polsce już w najbliższy piątek, 8 października.

Wesele Anno Domini 2021. Gromada podchmielonych gości szaleje na parkiecie w rytm disco polo, druhny zacięcie rywalizują ze sobą w konkursach, ktoś nagrywa wideo życzenia dla młodej pary. Wesele jakich wiele, jednak pod pozorem dobrej zabawy kryje się gorzka prawda o nas. 

Panna młoda w zaawansowanej ciąży (Michalina Łabacz), zdecydowana na emigrację, z rosnącym niepokojem obserwuje wybryki męża. Jej ojciec, lokalny biznesmen Rysiek (Robert Więckiewicz), tej nocy też ma więcej zmartwień niż tylko zamieszanie wokół ślubu córki. Interes życia wisi na włosku, a w tle są nie tylko wielkie pieniądze, ale także szczęście jego najbliższych. Sytuacja zaognia się również za sprawą zaproszonych na uroczystość gości, a wszystko to obserwuje senior rodu Antoni Wilk (Ryszard Ronczewski), do którego wracają wspomnienia dramatycznych wydarzeń sprzed lat, kiedy poznał miłość swojego życia.

Z każdą minutą rosną emocje i odżywają najgłębsze uczucia, historie burzliwych miłości dawnych i nowych kochanków przenikają się nawzajem. Stopniowo zatraca się granica między tym co kiedyś, a tym co teraz. Na jaw wychodzą tajemnice przeszłości, nakręcające spiralę zła, z której nie ma ucieczki. Mało komu udaje się zobaczyć coś więcej poza „swoimi własnymi” prawdami. A jeśli już się uda, to najczęściej w ukryciu – w obawie i strachu przed konsekwencjami i zdemaskowaniem. 

Świt zastanie bohaterów w różnej kondycji, stanie emocjonalnym i z różnym bagażem doświadczeń. Pewne jest tylko jedno – z tym weselnym kacem każdy będzie musiał poradzić sobie sam.

Zdjęcia do filmu kręcone były m.in. w Nieszawie czy Starym Fordonie, jednak kluczowe sceny wesela nagrywane były w Pałacu Nowym w Ostromecku. W filmie zagrali m. in.: Agata Kulesza, Robert Więckiewicz, Michalina Łabacz, Andrzej Chyra, Arkadiusz Jakubik i Mateusz Więcławek oraz – w roli statystów – setki bydgoszczan. 

Autorem zdjęć jest Piotr Sobociński jr („Boże Ciało”), scenografii – Marek Warszewski („Miasto 44”). Muzykę napisał Mikołaj Trzaska.  Producentami filmu są: Wojciech Gostomczyk (również producent wykonawczy), Janusz Bogaczyk, Janusz Hetman. Koproducentem było bydgoskie Studio Metrage.

Wesele na fotografiach

Ekipie filmowej w Ostromecku towarzyszył fotograf Dariusz Gackowski, uwieczniając ich pracę na fotografiach. Efekty będzie można obejrzeć na wystawie zdjęć w Pałacu Nowym; otwarcie – w dzień premiery, 8 października. Doskonałym tłem wystawy będą oryginalne dekoracje z planu, wykorzystane w filmie. Kuratorkami wystawy są Bożena Januszewska i Marta Wiśniewska.  

Dariusz Gackowski  - (ur. 1965) w latach 2003-2004 studiował w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Od 2007 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Zajmuje się reportażem i dokumentem. Od 2006 r. realizuje również filmy dokumentalne, m.in. Do naprawy (2006), Podgórna 7 (2007), Kaskada (2012).