logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kadry z nagrodzonego filmu na Mostowej




Na Moście Staromiejskim pojawiła się wystawa prezentująca kadry z filmu „Wieloryb z Lorino”. To kilkukrotnie nagrodzony dokument w reżyserii bydgoszczanina Macieja Cuske, który pojawi się w listopadzie na tegorocznym Festiwalu Przeźrocza.


Przeźrocza to festiwal filmowy, który od 2015 roku prezentuje nowe nurty w kinie dokumentalnym. Łączy analogową przeszłość z cyfrową teraźniejszością szukając alternatywnych środków wyrazu. Przeźrocza nawiązują do bydgoskich tradycji filmowych, promując jednocześnie najnowsze produkcje dokumentalne z Polski i zagranicy. „Bliżej kina, bliżej siebie” to hasło tegorocznej edycji.

- To będzie spojrzenie na wschód, na Białoruś. Będziemy patrzeć na różne zakątki świata, a zarazem będziemy blisko siebie, bo takie też jest hasło festiwalu. Będziemy odkrywać coś, co jest między nami poprzez to, co pokazują nasze filmy – mówił podczas dzisiejszej konferencji Krzysztof Nowicki, dyrektor festiwalu Przeźrocza.

Główna część festiwalu odbywać się będzie w Miejskim Centrum Kultury od 5 do 8 listopada.

- Bardzo się cieszę, że w czasie pandemii mamy w Bydgoszczy znakomite wydarzenia kulturalne, takie jak Festiwal Przeźrocza, dofinansowany w ramach konkursu Bydgoski Alert Kulturalny. Gorąco Państwa zachęcam do uczestnictwa w wydarzeniu i obejrzenia filmów. A Panu Maciejowi Cuske serdecznie gratuluję – mówiła zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.

Maciej Cuske to bydgoski reżyser, który współtworzy Bydgoską Kronikę Filmową w MCK-u. Jego film dokumentalny „Wieloryb z Lorino” zdobył Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim na 17. Millennium Docs Against Gravity, a także został wyróżniony podczas 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, otrzymując aż 3 nagrody: za film o wysokich walorach artystycznych, za montaż i dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych. Bydgoscy widzowie będą mieli okazję go obejrzeć właśnie podczas Festiwalu Przeźrocza.

- Ogromnie się cieszę, że mój film nareszcie będzie pokazany na żywo, przed publicznością, w moim ukochanym mieście. Dokument dzisiaj jest niszą, zazwyczaj znika wśród rozkrzyczanych, mocno promowanych  tytułów, więc tym bardziej się cieszę również z tej dzisiejszej wystawy, która jest dopełnieniem tego, co widz zobaczy w kinie – mówił reżyser.

Wystawa na Moście Staromiejskim to kadry z filmu Cuske uzupełnione o jego refleksje z tamtego miejsca. Oglądać ją można do końca października. 5 listopada pojawi się także wystawa analogowa w Miejskim Centrum Kultury. Z kolei premiera filmu - 7 listopada w kinie Orzeł.