Trwa 60. Bydgoski Festiwal Muzyczny

W piątek, 16 września br. monumentalne dzieło Krzysztofa Pendereckiego „Siedem bram Jerozolimy” zainaugurowało 60. Bydgoski Festiwal Muzyczny. Gościem specjalnym inauguracji była żona Mistrza, Elżbieta Penderecka. Kolejna odsłona Festiwalu już w najbliższą środę. Impreza potrwa do 7 października.

„Siedem bram Jerozolimy” – utwór, którego tekst stanowią fragmenty Starego Testamentu zapowiadające przyjście Mesjasza wykonała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Macieja Tworka, chór Filharmonii Narodowej oraz soliści: Iwona Hossa, Karolina Sikora, Anna Lubańska, Adam Zdunikowski, Artur Janda. Fragmenty proroctwa z Księgi Ezechiela recytował Krzysztof Gosztyła.

W środę, 21 września br. bydgoska publiczność usłyszy koncert z okazji 40-lecia Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Kameraliści wykonają kompozycje przeznaczone na orkiestrę smyczkową, towarzyszyć będą niemieckiemu soliście Matthiasowi Höfsowi.

Kalendarium BFM oraz informacje dotyczące zakupu dostępne są na stronie Filharmonii Pomorskiej – www.filharmonia.bydgoszcz.pl

Warto wiedzieć:
Bydgoski Festiwal Muzyczny to wydarzenie organizowane od 1963 roku przez Filharmonię Pomorską im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Początkowo jako Festiwal Muzyki Polskiej, a od 1968 jako Bydgoski Festiwal Muzyczny. BFM należy do najstarszych imprez tego typu w Polsce, reprezentatywnych wydarzeń Bydgoszczy i regionu kujawsko-pomorskiego.

Bydgoski Festiwal Muzyczny ma utrwaloną pozycję i prestiż wśród profesjonalnych środowisk muzycznych w Polsce i za granicą. Festiwalowa publiczność ma okazję wysłuchać niezwykle ciekawych projektów muzycznych, począwszy od nieznanych utworów polskich i obcych poprzez najwspanialsze dzieła światowej literatury muzycznej różnych epok i stylów. Festiwalowa estrada to także miejsce prawykonań utworów specjalnie napisanych przez wybitnych polskich kompozytorów współczesnych na zamówienie Filharmonii Pomorskiej lub jej dedykowanych. Na BFM występują najwyższej klasy artyści, soliści i dyrygenci, zespoły kameralne, chóry, orkiestry symfoniczne z Polski i różnych stron świata.

60. BFM Kontrasty – Nowa nadzieja