logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

„Strzały Łuczniczki” rozdane
Po raz dwudziesty pierwszy w historii wręczone zostały "Strzały Łuczniczki”, nagrody dla twórców i ich dzieł związanych z naszym miastem. Z laureatami spotkała się zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz oraz Przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska.


W piątek (17.05) na dziedzińcu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy, odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu na Bydgoską Literacką Nagrodę Roku 2023 „Strzała łuczniczki”.- Jest mi ogromnie miło złożyć gratulacje wszystkim laureatom tegorocznej nagrody w imieniu Prezydenta Miasta Rafała Bruskiego oraz w swoim własnym. Chciałabym Państwu zadeklarować, że chcemy rozpocząć w najbliższym roku pracę nad tym, aby zmodyfikować i rozszerzyć konkurs. "Strzały Łuczniczki" to konkurs prestiżowy, bardzo dobrze odbierany przez środowisko kultury - mówiła zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.

Celem corocznego konkursu jest nagrodzenie i promowanie najlepszych książek, które treścią bądź osobą twórcy związane są z Bydgoszczą, a wydane w roku poprzedzającym rok przyznania nagrody. Książki do konkursu zgłaszają autorzy, wydawcy i czytelnicy w jednej z trzech kategorii: poezja, proza i eseistyka, poziom edytorski. W tej edycji konkursu zgłoszono 25 wydawnictw. W tym roku decyzję podjęło jury w następującym składzie: prof. dr hab. Jolanta Pasterska, prof. dr hab. Jerzy Madejski oraz dr hab. Bernadetta Darska, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Statuetki „Strzała Łuczniczki”, repliki oryginalnej strzały ze stojącej w parku Kochanowskiego rzeźby Łuczniczki odebrali: w kategorii „poezja” Marek Kazimierz Siwiec ("Sygnatura"), w kategorii „Proza i eseistyka” strzała powędrowała w ręce Jacka Solińskiego ("Powtarzalność i spełnienie. Zapiski rytownika 1", a w kategorii „poziom edytorski” do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy ("Życie artystyczne w Bydgoszczy w latach 1920-1939"). 

Warto wiedzieć
Pierwsza edycja konkursu, wówczas nosząca nazwę Konkurs na Bydgoską Książkę Roku, odbyła się na przełomie 2003 i 2004 roku. Była to wyjątkowa edycja ze względu na to, że jako jedyna w historii konkursu obejmowała dwuletni okres czasu – uwzględniając książki wydane w latach 2002 i 2003. Zgodnie z założeniami, konkurs miał na celu promowanie lokalnych autorów oraz nagradzanie najlepszych i najciekawszych publikacji wydanych w danym okresie.