logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Rozbudowa Opery Nova. Fundamenty dawnych spichrzy przypominają o historii. Raport nr 7
Zapraszamy do obejrzenia najnowszych zdjęć z badań archeologicznych poprzedzających wznoszenie IV kręgu Opery Nova. Odkryto w ich trakcie między innymi fundamenty dawnych wojskowych spichrzy z XIX wieku. Warto porównać je z historycznymi widokówkami.


W XIX wieku zakole Brdy było zbudowane przede wszystkim obiektami pruskiego Królewskiego Urzędu Prowiantowego.
W części wschodniej (przy ul. Karmelickiej) nad brzegiem Brdy archeolodzy odkryli fundamenty wojskowego spichlerza wzniesionego w latach 1834-55.

Bliżej kładki znajdują się natomiast fundamenty znacznie większego spichrza z 1983 roku.W trakcie prac odsłonięte zostały też fundamenty wojskowych zabudowań dawnego Odwachu wzniesionych w II połowie XIX wieku. Dawne obiekty zostały uwiecznione na wielu historycznych widokówkach i fotografiach.

Równocześnie archeolodzy natrafili na pozostałości także innych starszych obiektów: studnie, pale cumownicze, umocnienie brzegów Brdy, oraz pozostałości zabudowań karmelickich. Archeolodzy natrafiają w trakcie prac na wiele artefaktów takich jak monety, części naczyń, kafli.

Rozbudowa Opery Nova o IV krąg to jedna z największych inwestycji prowadzonych wspólnie przez Miasto i samorząd województwa. Wraz z nową częścią obiektu powstanie podziemny parking, co pozwoli uporządkować kolejny fragment Salonu Bydgoszczy.

Z inicjatywą rozbudowy Opery Nova wyszedł Maciej Figas, który przedstawił propozycję władzom Bydgoszczy. Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski zadeklarował chęć współfinansowania inwestycji po połowie z władzami województwa co było podstawą do podpisania stosownego porozumienia i skierowania zadania do realizacji.

Źródło zdjęć:  UMB/ Muzeum Historii Fotografii w Krakowie/  fotopolska.eu