logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Premiera Hamleta w TPB
Po Nowym Roku bydgoska publiczność będzie miała szansę cieszyć się różnorodnym styczniowym repertuarem Teatru Polskiego w Bydgoszczy. W ostatni weekend stycznia (26-28.01) TPB zaprosi widzów na pierwszą w 2024 roku premierę „Hamleta” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego.


Teatr Polski im. Hieronima Konieczki przygotowuje się do kolejnej premiery - tym razem na deskach bydgoskiej sceny zobaczymy "Hamleta". Kanwą dla spektaklu stało się głośne krakowskie przesłuchanie do roli tytułowego Hamleta, które błyskawicznie stało się sensacją w mediach społecznościowych.  W inscenizacji TPB twórcy oraz twórczynie przyglądają się dobrze znanemu dramatowi Szekspira z nowej perspektywy, włączając inne utwory poety. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć także różne wcielenia Hamleta, które wspólnie zmierzą się z zagadnieniami szacunku, podmiotowości i misyjności zawodu aktora. Premierowy pokaz spektaklu w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego, odbędzie się 26 stycznia (piątek) o godz. 19:00. Na dwa pokazy popremierowe TPB zaprasza widzów 27 stycznia (sobota) o godz. 19:00 oraz 28 stycznia (niedziela) o godzinie 18:00. Spektakle zaprezentowane zostaną na małej scenie TPB.

Styczniowy repertuar w TPB
Kolejną styczniową propozycją TPB będą „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu" w reżyserii Wojciecha Farugi. Oparty na autorskim tekście Julii Holewińskiej dramat przygląda się zmierzchowi dyktatury rumuńskich przywódców. Spektakl pokazuje upadek władców, śledzi etapy, w których z bogów stają się więźniami i w końcu giną. W grudniu 1989 roku małżeństwo Ceaușescu widziało, co dzieje się na ulicach i jak demonstranci reagują na ich widok, jednak nie dopuścili do siebie myśli, że to właśnie przeciwko nim zwraca się społeczeństwo. Zdaniem obojga ich sytuacja wynikała ze zdrady. Ceauşescu do samego końca odrzucali zarzut o wpędzenie kraju w głód i nędzę, wskazywali za to na osiągnięte przez nich sukcesy. Twórców i twórczynie przedstawienia interesują też losy i zachowania osób, które towarzyszyły małżeństwu w ich ostatnich godzinach. „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu" otrzymały patronat Rumuńskiego Instytutu Kultury. Spektakl bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Styczniowe pokazy odbędą się 12 stycznia (piątek) i 13 stycznia (sobota) o godz. 19:00 oraz 14 stycznia (niedziela) o godz. 18:00.

„Buka” w reżyserii Olgi Turutii-Prasolovej,  na małą scenę TPB powróci 5 stycznia (piątek) o godz. 19:00 oraz 7 stycznia (niedziela) o godz. 18:00. Oba pokazy odbędą się z napisami w języku ukraińskim.
Bilety do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy czynnej od środy do piątku w godz. 14:00-18:00 a także na godzinę przed spektaklami (bilety@teatrpolski.pl; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl.