logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Hub kreatywny w Młynach Rothera
Pierwsze otwarcie Młynów coraz bliżej. We wrześniu oddany zostanie Spichrz Zbożowy, a w nim m.in. miejsce spotkań. To tam swoją siedzibę będzie miał bydgoski hub kreatywny. Czym jest ta inicjatywa i jak skorzystają na niej mieszkańcy naszego miasta?


Hub (czyt. hab) kreatywny to miejsce przyciągające ludzi kreatywnych. Dzięki zaangażowaniu organizatora hub integruje środowisko, wspiera talenty, pośredniczy w kontaktach z instytucjami, ośrodkami badawczymi i biznesem. To przestrzeń łączenia sił i nawiązywania współprac, podnoszenia kompetencji, np. podczas szkoleń czy warsztatów. Hub pomaga też wdrożyć, a następnie wypromować i rozpowszechnić wypracowane rozwiązania.

Nad stworzeniem bydgoskiego hubu kreatywnego pracuje Dagmara Gortych – Główna Specjalistka ds. Programowych.

Hub w docelowej formule zacznie funkcjonować od września, wraz z otwarciem Spichrza Zbożowego. Do dyspozycji branży kreatywnej udostępnione zostaną sale przystosowane do organizacji mniejszych i większych spotkań oraz coworking, czyli wspólna, otwarta przestrzeń do pracy. Już teraz jednak Młyny zapraszają zainteresowanych na cykliczne spotkania o dwóch hasłach przewodnich: serce miasta oraz kultura. Zgodnie z ideą hubu – nie w pojedynkę, a we współpracy. Rozmowy o Wyspie Młyńskiej współorganizować będzie Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk, a o kulturze – przedstawiciele Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Kultury.

Cykl Rozmowy o sercu miasta

Wyspa Młyńska to rozwijająca się oaza zieleni w centrum Bydgoszczy. Ważna i lubiana przestrzeń rekreacyjna mieszkańców i cel spacerów turystów. Od wieków pełni w życiu miasta ważną rolę – najpierw mennica, następnie ośrodek miejskiego przemysłu młynarskiego, obecnie jako popularne miejsce wypoczynku oraz lokalizacja wydarzeń kulturalnych i muzeów. Tutaj też znajdują się Młyny Rothera, które stają się miejscem spotkań, wymiany doświadczeń oraz miejscem spędzania czasu wolnego i odpoczynku. Będziemy rozmawiać o budowaniu więzi społecznych, podejmowaniu twórczych inicjatyw oraz wspólnej rekreacji.

Cykl Rozmowy o kulturze

Na spotkaniach i warsztatach z ekspertami i praktykami kultury chcemy zastanawiać się nad rolą instytucji kultury oraz organizacji kulturalnych. Jak współdziałać z odbiorcami, budować widownię, jak sprawić, aby kultura wspierała i rozwijała lokalną społeczność, wpływała na jakość jej życia w mieście? Inspirujące praktyki z Polski i ze świata chcemy konfrontować z bydgoską rzeczywistością. Wszystko po to, by znaleźć impulsy do zmian.

Hub kreatywny zaprasza 

Na pierwsze spotkania w hubie kreatywnym Młyny zapraszają już w przyszłym tygodniu. W środę, 27 kwietnia, dyskusja z ekspertami „Przemiany Wyspy Młyńskiej”, która szczególnie zainteresuje pasjonatów i miłośników miasta. W czwartek, 28 kwietnia, rozmowa „Ukraińsko-polskie działania kulturalne” – spotkanie przedstawicieli instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Oba spotkania są bezpłatne.

Szczegóły:
27 kwietnia „Przemiany Wyspy Młyńskiej” 
28 kwietnia „Ukraińsko-polskie działania kulturalne”