logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Alicja w bydgoskiej krainie czarów
Dziś (29 kwietnia) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Z Tej okazji mamy dla Państwa wspaniałe wieści wprost z bydgoskiej opery! Opera Nova zaprasza na najważniejszą premierę baletową w tym roku – „Alicja w Krainie Czarów”. Tancerzy poprowadzi wybitny choreograf Robert Bondara. Premiera już 4 czerwca!


Pierwsze próby przed bydgoską premierą ruszyły 15 lutego. Z tancerzami bydgoskiej Opery pracuje światowej sławy choreograf, tancerz i pedagog Robert Bondara. Jak mówi artysta, będzie to najbardziej humorystyczny balet w jego dotychczasowym dorobku artystycznym. Zarazem będzie to trzeci tytuł w inscenizacji i choreografii Roberta Bondary stworzony dla Baletu Opery Nova.

Inscenizacja i choreografia powstają do muzyki Przemysława Zycha, którego utwory wykonywane były na wielu koncertach i festiwalach w Polsce oraz za granicą.

Wśród twórców nadchodzącej premiery znajdują się jeszcze: Jagoda Brajewska (kierownictwo muzyczne), Jacek Brzoznowski (współpraca muzyczna), Martyna Kander (scenografia i kostiumy), Maksymilian Mac (współpraca scenograficzna) oraz Małgorzata Chojnacka i Stephane Aubry (asystenci choreografa). 

Taneczny finał widzowie będą mogli obejrzeć już 4 czerwca. Zapowiada się niezwykle dynamiczne, wesołe, oddające nonsensowny humor literackiego pierwowzoru (książki Lewisa Carrolla), zachwycające oko i ucho przedstawienie. 

Śpiewający flet i tańczące dzwoneczki

Ale zanim zobaczymy tytułową Alicję, Opera Nova zaprasza w najbliższe weekendy na operę Mozarta „Czarodziejski flet”. Genialne dzieło jest jedną z najpiękniejszych oper w historii tego gatunku. Jej niemal baśniowe libretto czerpie z legend średniowiecznych, fascynacji tajemniczym Orientem, mitologią egipską. W spektaklu, którego premiera odbyła się w 2006 r. realizatorzy wyeksponowali humanistyczne przesłanie kompozytora oraz przejrzyście i konsekwentnie połączyli śpiew ze scenami mówionymi. Mozart posłużył się bowiem w „Czarodziejskim flecie" elementami singspielu, popularnego gatunku muzycznego.

Wolfgang Amadeusz Mozart nie zdążył nacieszyć się triumfami ostatniej swej opery, gdyż zmarł zaledwie 4 miesiące po jej ukończeniu. Opera, obecna na  scenach całego świata od 231 lat, bije rekordy popularności i jest podstawą europejskiej kultury muzycznej. 

„Czarodziejski flet” rozbrzmiewać będzie w Operze Nova w najbliższe piątki i soboty: 29 i 30 kwietnia oraz 6 i 7 maja.