logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

19. Millennium Docs Against Gravity. Bydgoski Aneks 2022
Wielbicieli filmu dokumentalnego zapraszamy do kina Orzeł na Bydgoski Aneks do największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity. Od 13 do 22 maja zobaczycie premierowe seanse najlepszych produkcji dokumentalnych z całego świata. Na zainteresowanych czekają unikatowe filmy oraz spotkania z ich twórcami, przy bardzo różnorodnej tematyce.


Tegoroczne hasło festiwalu to „Rethink Everything”. Dwa lata pandemii i agresja Rosji na Ukrainę wymuszają nowe podejście do świata dookoła nas, do czego zachęcają filmy dokumentalne, które zostaną zaprezentowane w programie festiwalu. 

- Twórcy filmowi od lat ostrzegali przed Mordorem moskiewskim, czego, wydaje się, nie dostrzegli możni tego świata. Czy to znaczy, że kino straciło siłę przekonywania i nie jest traktowane tak poważnie jak kiedyś? Czy stało się już wyłącznie rozrywką? To nie jest prawdą. Wybitne dzieła filmowe są magnesem, przyciągają uwagę wszystkich i wpływają na opinię publiczną – podkreśla dyrektor festiwalu Artur Liebhart. 

W obliczu aktualnych wydarzeń obecność ukraińskich lub opowiadających o Ukrainie filmów na festiwalu nabiera nowego, szczególnego znaczenia – pozwala na lepsze poznawanie kultury i historii naszych wschodnich sąsiadów i jest ważnym wyrazem solidarności z nimi. W tegorocznym programie znalazło się aż pięć takich filmów.

Także w tym roku MDAG zachowa po raz kolejny parytet – wszystkie prezentowane w programie filmy zostały wyreżyserowane równo przez 90 kobiet i 90 mężczyzn. W Konkursie Głównym przeważają twórczynie – najlepsze filmy dokumentalne stworzyło 8 reżyserek i 6 reżyserów. W składach jurorskich, w których zasiada 21 osób, znalazło się 12 kobiet i 9 mężczyzn. W bydgoskim jury zasiądą: adwokat Ewa Czerska, artystka wizualna Elżbieta Jabłońska oraz dokumentalista Krzysztof Nowicki.

W tym roku do międzynarodowego Konkursu Głównego zostało zakwalifikowanych 12 filmów, w tym aż trzy polskie. Będą one walczyły nie tylko o grand prix – Nagrodę Banku Millennium, ale także nagrody lokalne w pozostałych miastach festiwalowych: Bydgoszcz ART.DOC Award, Grand Prix Dolnego Śląska we Wrocławiu, Grand Prix Silesia Film w Katowicach, Grand Prix Miasta Gdyni oraz Nagrodę Wolności ufundowaną przez Miasto Poznań.

Festiwalowa publiczność po raz kolejny będzie miała okazję także do unikalnego spotkania z rodzimym kinem dokumentalnym. W Konkursie Polskim bierze udział osiem produkcji, które mają szansę na trzy nagrody – Nagrodę dla Najlepszego Polskiego Filmu, Nagrodę za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim od studia postprodukcyjnego Smakjam oraz Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych. Warto podkreślić również, że od tego roku Festiwal Millennium Docs Against Gravity został włączony przez Europejską Akademię Filmową w poczet „najważniejszych festiwali europejskich“ (Major European Festivals), co oznacza, że zyskuje możliwość kwalifikowania filmów do Europejskiej Nagrody Filmowej!

Jak co roku, w programie zagościło także kilka nowych sekcji. Zebrane w nich filmy dotyczą tematów i miejsc, które w ostatnim czasie szczególnie interesowały twórców i twórczynie kina dokumentalnego. Sekcja „Love Stories” poświęcona jest często nieoczywistym historiom miłosnym i pozwala zgłębić jedno z najważniejszych uczuć w ludzkim życiu. „Zanim dorośniesz” skupia się na młodych bohaterach i bohaterkach poszukujących swojej ścieżki. Z kolei „Oblicza Dalekiego Wschodu” skupiają się na sytuacji w Bangladeszu, Chinach, Mjanmie czy Wietnamie. Zastrzykiem wiedzy, który podsuwa pomysły na realne zmiany rzeczywistości, są filmy zebrane w sekcji „Nauka nas uratuje”. Tegoroczną sekcją awangardową są „Archiwa przyszłości”.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity 2022 odbędzie się w ośmiu miastach jednocześnie – Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie oraz po raz pierwszy w Łodzi. Od 24 maja do 5 czerwca potrwa część online na stronie mdag.pl.

Bilety oraz karnety na seanse Bydgoskiego Aneksu do kupienia na stronie mdag.pl oraz w kasie kina Orzeł. Szczegółowy program dostępny jest TUTAJ

Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Bydgoszczy.