logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Spotkanie poetyckie z Lucyną Siemińską pt. „Pryzmaty myśli”

2025-02-27 18:00
2025-02-27 19:00
Galeria Autorska Jan Kaja, Jacek Soliński
Pozostałe
Galeria Autorska Jan Kaja, Jacek Soliński

Lucyna Siemińska, ur. 6 X 1962 r. w Bydgoszczy. Wydała 10 książek poetyckich i zbiór opowiadań. Laureatka kilku konkursów. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Autorów Polskichi Gdańskiego Klubu Poetów. Publikowała w wielu czasopismach literackich, antologiach polskich i międzynarodowych, a wybrane utwory były tłumaczone na angielski i ukraiński. Pisze również recenzje w Internecie prowadzi blog poświęcony twórczości własnej. Zawodowo przez wiele lat była związana z bankowością a następnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie emerytka. Współorganizuje i współprowadzi biesiady „Myśli Poetyckiej”, prowadzi spotkania, promujące poezję i prozę. Uczestniczy w ogólnopolskich plenerach i warsztatach poetyckich.

W 2022 roku otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Do tej pory ukazały się książki poetyckie: Bliżej…(2006), Latawcom nie potrzeba skrzydeł (2007), Pryzmaty myśli (2008), Niebo nad słonecznikami (2009), Ucieczka w sen (2011), Wspomnienie o błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszce – wierszem (2015), Dogonić chwilę (2015), Ulice miasta (2017), Wychodzenie z ram (2022), Pod niebem nie zawsze pogodnym (2024)  oraz zbiór opowiadań: Weekend z Rudą i inne opowiadania (2014).

(…)Warto też zauważyć, że środkiem artystycznym, jakim posługuje się autorka w swoich tekstach, jest działanie obrazem poetyckim. Ukierunkowany na kształt, barwę i światło zmysł obserwacji i bliska temu wrażliwość. Dostrzegamy wyczulenie na szczegół i dążenie do precyzji słowa. Również udane próby stworzenia portretu psychologicznego. To wszystko zaś buduje siatkę powiązań, dzięki którym, w jej najlepszych utworach, znajdujemy zrównoważone odczucie realnego świata, ludzi i przeżyć. Tkwi w tym rys prozatorski. Powstaje przestrzeń, która może pomieścić w sobie przynajmniej formę opowiadania lub noweli – a więc spojrzenie odmienne od potocznie rozumianej liryki. (…)
Hanna Strychalska

(…) Wiersz stanowi swoisty komentarz do obrazu, jest rodzajem lirycznej refleksji albo – jak kto woli – ekfrazą.  (…) Wydaje się, że ta fascynacja obrazem, która pewnie towarzyszy poetce wiele lat, ma swoje korzenie w tradycji. Siemińska wybiera obrazy, które ją inspirują i biorą się z podobnego postrzegania świata, z wyznawania tych samych wartości.
Bartłomiej Siwiec

______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

 

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl