Kalendarium imprez
Magnificat - koncert
Wykonawcy:
Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy
Sergi Gili Sole dyrygent
Dorota Nowak sopran
Magdalena Filipska, Justyna Narewska przygotowanie Chóru
Konrad Mielnik prowadzenie
Repertuar:
Aaron Copland – Suita na orkiestrę smyczkową “Wiosna w Appalachach”
John Rutter – Magnificat
Wiosna w Appalachach to jedno z najsłynniejszych dzieł Aarona Coplanda. Utwór został napisany jako balet w 1944 roku na zamówienie choreografki i tancerki Marthy Graham. Dzieło podzielone jest na kilka segmentów, które w wersji baletowej opowiadają historię młodej pary zakładającej nowe życie na wsi w otoczeniu górskiego krajobrazu Appalachów. Mimo braku scen baletowych wersja koncertowa również zachowuje narracyjny charakter. Utwór jest uwielbiany zarówno przez krytyków, jak i słuchaczy za swoją uniwersalność, ciepło i wyjątkową zdolność oddania ducha Ameryki. Suita jest regularnie wykonywana na całym świecie i stanowi jedną z najczęściej granych kompozycji Coplanda.
Magnificat Johna Ruttera po raz pierwszy zabrzmiał w 1990 roku w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Od tamtego czasu dzieło zdobyło ogromną popularność. Powstało w oparciu o łaciński tekst radosnej pieśni dziękczynnej o tym samym tytule, który według Ewangelii św. Łukasza wypowiedziała (lub zaśpiewała) Maryja podczas spotkania ze świętą Elżbietą krótko po Zwiastowaniu.
John Rutter podczas tworzenia utworu czerpał inspirację z różnorodnych tradycji muzycznych, w tym muzyki renesansowej i barokowej. Szczególnie wyraźnie odczuwalne są tu rytmiczne wpływy muzyki latynoamerykańskiej, co nadaje dziełu świeżości i charakterystycznego dynamizmu. Intencją kompozytora było stworzenie utworu przywołującego ducha obchodów święta Matki Boskiej, odbywających się m.in. w Hiszpanii, Meksyku i Portoryko, podczas których mieszkańcy wychodzą na ulice, by świętować śpiewem i tańcem. Stąd tak dużo w utworze energicznych, synkopowanych rytmów i śpiewnych melodii, które natychmiast przyciągają słuchacza.
Orkiestrze i solistce towarzyszyć będzie Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy – zdobywca Grand Prix Polskiej Chóralistyki (2024), najbardziej prestiżowej nagrody chóralnej w Polsce.
______________________
Kalendarz wydarzeń odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.
Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl