Festiwal Piosenki Filmowej Bydgoszcz 2025

Opera Nova
Polecane
Opera Nova

W czasie Festiwalu Piosenki Filmowej Bydgoszcz 2025 odbędą się dwa tematyczne koncerty. Artyści wystąpią na scenie Opery Nova, jednego z muzycznych i architektonicznych symboli naszego miasta. Pierwszy z nich, zapowiadany na 5 stycznia, poświęcony będzie nowym produkcjom. – W katalogu piosenek które pojawią się są nowości z takich filmów jak: „Chłopi” który miał premierę w ubiegłym roku. „Akademia Pana Kleksa” ma też wiele fantastycznie wykonanych piosenek. Na ekrany kin wchodzi film „Kulej. Dwie strony medalu”. Tam są dwie piosenki coverowe, w zaskakującym wykonaniu. Chcemy je zaprezentować również. Jest wiele piosenek w filmie „Johnny” , pojawią się też piosenki z serialu „Rojst” – zapowiada Robert Kijak.

Drugi koncert ma być swego rodzaju „wieczorem wspominkowym”. Przy akompaniamencie orkiestry Opery Novej, na scenie wybrzmią największe filmowe i serialowe przeboje ostatnich lat. – Dyrektorem artystycznym drugiego dnia będzie Krzysztof Herdzin, bydgoszczanin podobnie jak ja. Chcemy aby orkiestra Opery Novej towarzyszyła naszym artystom. Silny związek bydgoski powinien tutaj zaistnieć – dodaje pomysłodawca festiwalu.

Festiwal Piosenki Filmowej w Bydgoszczy. Kogo zobaczymy na scenie?
Poznaliśmy nazwisko pierwszej gwiazdy, która zaprezentuje się podczas Festiwalu Piosenki Filmowej w Bydgoszczy. To Anna Karwan, piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. W ostatnich latach nagrała piosenki promujące wiele filmowych przebojów. Gościła na konferencji prasowej zorganizowanej w czwartek, 10 października. – Lata 2005/2006 to czas kiedy zaczęłam pojawiać się w produkcji filmowej. Początkiem był singiel „Nie przypadkiem” do filmu „Świadek koronny”. Jednak to nie ta piosenka zapisała się najbardziej w moim sercu. To utwór „Israel/Walk on the roof” z filmu „Odwróceni” do jednej z jego najbardziej dramatycznych scen, kiedy główny bohater uchyla się śmierci. Zaśpiewałam wtedy chyba najbardziej emocjonalnie „pod obrazek”. Dla mnie to ogromne wyróżnienie, że widzowie festiwalu będą mogli połączyć sobie piosenkę z wykonawcą, który często jest gdzieś ukryty za filmem – wyznała piosenkarka.

Kto jeszcze zaprezentuje się podczas pierwszego dużego bydgoskiego festiwalu?
– Piosenka wykorzystywana w polskich produkcjach jest ważnym elementem filmowym, wnosi wiele wartości. Nie było miejsca, gdzie te piosenki mogłyby być wykonywane. Zapraszani twórcy śpiewają je do filmów, a potem mają swoje trochę inne życie. Tutaj mógłbym przytoczyć fantastyczne wykonanie pieśni ludowej „Dwa serduszka” Joanny Kulig w filmie „Zimna wojna”. Jest to zarejestrowane, fantastycznie brzmi nie tylko w wersji polskiej lecz również zaśpiewana po francusku. Nie znam wykonania na żywo Joasi, zabiegamy aby mogła w pierwszej edycji naszego festiwalu wystąpić. Zobaczymy czy nam się uda – mówi prezes Agora Muzyka.

Koncerty, przegląd filmów i warsztaty dla młodych twórców
Festiwal Piosenki Filmowej w Bydgoszczy to nie tylko koncerty. Towarzyszyć będzie im szereg równoległych wydarzeń – spotkań, warsztatów i projekcji filmowych. Trwają ostatnie ustalenia programu, jednak już dziś twórcy festiwalu zapraszają bydgoszczan – a w szczególności młodzież do aktywnego uczestnictwa. Wśród deklarowanych propozycji jest m.in. przegląd filmów, z których piosenki będzie można usłyszeć w trakcie festiwalu. W pierwszych dniach stycznia mają odbyć się warsztaty dla młodych bydgoskich twórców z udziałem festiwalowych gwiazd. Koncerty mają być transmitowane na kanałach TVN Warner Bros Discovery. Szczegółowy program poznamy za kilka tygodni.

I Festiwal Piosenki Filmowej odbędzie się w Operze Nova w Bydgoszczy w dniach 5-6 stycznia 2025 roku. Festiwal organizuje Agora Muzyka i Miasto Bydgoszcz. Partnerem jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki  aplikacji mobilnej (Android i iOS).
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl