Orfeusz i Eurydyka - opera

Opera Nova
Spektakl
Opera Nova

W tej operze Christoph Willibald Gluck sięgnął po znany z mitologii greckiej temat Orfeusza, który po śmierci Eurydyki dostaje szansę, by zstąpić do podziemi Hadesu i przywrócić zmarłą żonę do świata żywych. W spektaklu Opery Nova - którego reżyserem i choreografem jest Robert Bondara - wyprawa Orfeusza po Eurydykę staje się podróżą w głąb podświadomości mężczyzny nieprzygotowanego na utratę ukochanej oraz próbą odnalezienia się w przeżywaniu tęsknoty za najbliższą osobą. Mimo współczesnej interpretacji mitu, nie brak tu odniesień do antyku w nierealnych postaciach - w spektaklu świat widzimy bowiem oczami pogrążonego w rozpaczy Orfeusza, którego urojone wyobrażenia mieszają z rzeczywistością. Czy Orfeuszowi uda się odzyskać Eurydykę i znaleźć ukojenie w bólu? W wielowymiarowej inscenizacji Bondary nic nie jest jednoznaczne, dramaturgia akcji trzyma w napięciu jak w dobrze wyreżyserowanym thrillerze, by w finale widza mocno zaskoczyć.

„Orfeusz i Eurydyka”  to trzydziesta opera w kompozytorskim dorobku Christopha Willibalda Glucka, która swą prapremierę miała w 1762 r. na scenie wiedeńskiego Burgtheater. W 1774 r. Gluck wystawił swe dzieło w Paryżu w nowej wersji (w głównej roli zamiast kastrata zgodnie z francuską tradycją obsadzono tenora). Natomiast za sprawą adaptacji Hectora Berlioza opera „Orfeusz i Eurydyka” doczekała się także wersji włoskojęzycznej, dającej możliwość wykonywania partii Orfeusza najlepszym altom, mezzosopranom, a nawet barytonom.

Opera „Orfeusz i Eurydyka”  wystawiona była na największych scenach - od La Scali po nowojorską Metropolitan Opera. Polska prapremiera odbyła się w 1776 r. w Warszawie.

Opera Nova w Bydgoszczy po raz pierwszy w swej historii podejmuje się inscenizacji „Orfeusza i Eurydyki”, powierzając reżyserię oraz choreografię tego dzieła Robertowi Bondarze.
I chociaż wybitny choreograf ma już w swym dorobku reżyserowanie opery (nagradzana m.in. właśnie za reżyserię „Legenda Bałtyku”  w Teatrze Wielkim w Poznaniu), to jednak dla bydgoskiej sceny Bondara po raz pierwszy realizuje produkcję tego gatunku. Dotąd Robert Bondara, współpracując z Operą Nova, stworzył w Bydgoszczy inscenizacje wraz z choreografiami spektakli baletowych, jak: „Zniewolony umysł” , „Stabat Mater. Harnasie” oraz „Alicja w Krainie Czarów” .

Warto podkreślić, że nad premierą „Orfeusza i Eurydyki”  Robert Bondara pracuje ze sprawdzoną ekipą znakomitych realizatorów, również doskonale znanych bydgoskiej publiczności, jak m.in.:
Diana Marszałek - scenografia (zrealizowana także w spektaklach Opery Nova jak Romeo i Julia, Zniewolony umysł, Halka, Straszny dwór czy Rigoletto),
Martyna Kander - kostiumy (także w naszych spektaklach jak Faust, Rigoletto czy Straszny dwór)
Maciej Igielski - reżyseria świateł (spośród wielu wcześniejszych spektakli m.in.: Così fan tutte, ossia La scuola degli amanti, Wesoła wdówka czy Niebezpieczne związki).
Kierownictwo muzyczne sprawuje Przemysław Fiugajski - dyrygent, ale także klawesynista i dramaturg.

Premiera „Orfeusza i Eurydyki” na dużej scenie Opery Nova 16 XI 2024 r., dwa kolejne spektakle: 17 i 19 XI br.

Bilety w kasie Opery Nova i poprzez naszą stronę internetową od 16 września br.

odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki  aplikacji mobilnej (Android i iOS).
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl