“Jak powstawał Nowy Fordon” - spotkanie autorskie z Błażejem Bembnistą

2024-10-17 17:00
2024-10-17 18:00
Młyny Rothera

W czwartek, 17 października o godzinie 17:00 w Młynach Rothera poznasz nieznaną i wciągającą historię budowy Nowego Fordonu! Zapraszamy na pierwsze otwarte spotkanie autorskie z Błażejem Bembnistą, promujące publikację “Jak powstawał Nowy Fordon”. Wstęp bezpłatny!

Historia bydgoskich osiedli, tak jak i centrum miasta, jest niezwykle fascynująca. Dzieje Fordonu i okolic sięgają średniowiecza, lecz w 600-letniej historii tego ośrodka jest ważny moment, który kończy jeden rozdział, zaczynając jednak nowy. Od 1 stycznia 1973 roku dawne miasto staje się częścią Bydgoszczy, a już kilka miesięcy później rozpoczynają się przygotowania do budowy dzisiejszego kampusu Politechniki Bydgoskiej.

“Jak powstawał Nowy Fordon” to historia wielkich PRL-owskich wizji, zderzających się z rzeczywistością. Planów - z dzisiejszej perspektywy antymiejskich, ale nie można odmówić im rozmachu i ciekawych rozwiązań. To opis życia na pustkowiu, na “nowej planecie”, na Falklandach - tu radość z nowych czterech kątów łączy się z trudami dojazdu “do miasta” czy długą podróżą do szkoły.

Weź udział w tym wyjątkowym spotkaniu. To jedna z ostatnich szans na zdobycie publikacji “Jak powstawał Nowy Fordon” w wersji drukowanej - bezpłatnie!

Spotkanie poprowadzi Jan Kwiatoń - od 35 lat aktywny społecznie mieszkaniec Fordonu. Zaczynał w społecznym komitecie telefonizacji, a od 1993 roku do dziś działa w Radzie Osiedla Nowy Fordon. Himalaista, organizator Spływów Płetwonurków Brdą, inicjator budowy Wielkiej Pętli Fordonu i wizji fordońskiego Central Parku.

Błażej Bembnista (ur. 1993) – od urodzenia mieszkaniec fordońskiego osiedla Przylesie. Miłośnik historii (zwłaszcza tej lokalnej), swojego miasta i swojego osiedla. Aktywny społecznik prowadzący kanały społecznościowe „Fordon na co dzień”, zawodowo dziennikarz lokalnego portalu „MetropoliaBydgoska.pl”.

Organizatorzy:
Bydgoski Ruch Miejski
Fordon na co dzień
Rada Osiedla Nowy Fordon
Młyny Rothera

odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki  aplikacji mobilnej (Android i iOS).
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl