XIII Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in memoriam"

2024-10-22 10:00
2024-10-28 20:00
Bydgoszcz, różne lokalizacje

Informacje od Organizatora:
XIII Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam”, odbędzie się w Bydgoszczy od 22 do 28 października 2024 br. Organizatorami są Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy wraz z Towarzystwem Mozartowskim w Bydgoszczy, Centrum Edukacji Artystycznej, przy współudziale: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Konkurs wyróżnia się bogatą i znaczącą historią, a organizowany jest w Bydgoszczy od 1993 roku. Historia udowadnia, że spełnia ogromną, znaczącą rolę w  kształtowaniu młodego pokolenia wybitnych pianistów. Na całym świecie jest ponad 750 międzynarodowych konkursów pianistycznych, ale Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” odbywający się w Bydgoszczy pod wieloma względami jest bezkonkurencyjny. To jeden z najważniejszych konkursów muzyczny dla młodych pianistów do 22 lat na świecie. Wielki prestiż światowy i rozgłos zawdzięcza nie tylko sławie wielkiego Artura Rubinsteina, ale przede wszystkim młodym pianistom, którzy – podążając śladami wielkiego mistrza – właśnie tu w Bydgoszczy rozpoczynają swoje wielkie artystyczne kariery. Honorowym przewodniczącym Konkursu jest Ewa Rubinstein – córka wielkiego pianisty.

W przeszłości objawiały się tu niesamowite talenty – pianiści, którzy obecnie nagrywają dla znaczących wytwórni płytowych, zdobyli najwyższe lokaty na Konkursie Chopinowskim w Warszawie chociażby wspomnieć RAFAŁA BLECHACZA (najwybitniejszego Absolwenta bydgoskiej szkoły muzycznej) czy JULIANĘ AVDEEVA. W 2014 roku X Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam" wygrał 19-letni SZYMON NEHRING, który następnie został finalistą XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a w roku 2017 zwyciężył – jako pierwszy Polak w historii – niezwykle trudny i prestiżowy XV Międzynarodowy Mistrzowski Konkurs im. Artura Rubinsteina w Tel-Avivie. Dwunastą edycję natomiast zwyciężył znakomity pianista młodego pokolenia – MATEUSZ KRZYŻOWSKI. W 2000 roku konkurs wpisano do Europejskiego Stowarzyszenia Konkursów Muzycznych dla Młodych w Monachium (EMCY).

XIII Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” to wydarzenie trzy etapowe – w którym to ostatnim etapem – finałem są koncerty najwybitniejszych pianistów z Orkiestrą Symfoniczną  – Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa z Warszawy, a dyrygentem będzie wybitny polski dyrygent – Marek Wroniszewski. Wydarzenie zwieńczone zostanie uroczystą galą koncertową w Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego (28.10.2024 r.).

odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki   aplikacji mobilnej   (Android i iOS).
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl