Okupacyjna Bydgoszcz - wykład plenerowy dr. Andrzeja Purata

2024-07-27 14:00
Muzeum Okręgowe - Gdańska 4
Muzeum Okręgowe - Gdańska 4

Okupacyjna Bydgoszcz – wykład plenerowy dr. Andrzeja Purata z UKW w Bydgoszczy. Wydarzenie jest częścią cyklu „Tematyczny Spacer Historyczny”.

Terminy:
6 lipca 2024 (sobota), godz. 12:00,
27 lipca 2024 (sobota), godz. 12:00,
30 sierpnia 2024 (piątek), godz. 17:00.

Start: Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4.
Wstęp: 15 zł od osoby.
Bilety: bilety.muzeum.bydgoszcz.pl/rezerwacja/wydarzenie.html

Podczas wykładu plenerowego zostaną ukazane miejsca związane z wydarzeniami, które rozegrały się w pierwszych tygodniach niemieckiej okupacji Bydgoszczy. Wskazane zostaną m.in. ulice, na których doszło do wydarzeń bydgoskich z 3 i 4 września 1939 roku, miejsca kaźni Polaków na Starym Rynku i zachowane budynki, w których urzędowała niemiecka administracja okupacyjna (siedziba NSDAP – ul. Gdańska 50 – obecnie siedziba Polskiego Radia PiK).

Andrzej Purat jest adiunktem na Wydziale Historycznym UKW w Bydgoszczy, pracownikiem Katedry Historii Najnowszej i Stosunków Międzynarodowych. Swoje badania koncentruje na działalności ukraińskich nacjonalistów związanych z Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów [OUN] i Ukraińską Powstańczą Armią, będącą ramieniem zbrojnym OUN–u. Bada losy i działalność przywódców obu tych organizacji: Jewhena Konowalca, Stepana Bandery, Romana Szuchewycza i innych. Interesuje się również historią regionalną, a w szczególności historią mieszkańców Bydgoszczy w okresie II Rzeczpospolitej.

odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl