Weekend z jubileuszem | Od 100 lat dzielimy się kulturą! Muzeum Okręgowe (1923-2023)

2023-08-03 12:00
2023-08-06 18:00
Bydgoszcz, różne lokalizacje
Polecane

Informacje od Organizatora:
Już 5 sierpnia obchodzimy 100. rocznicę powstania bydgoskiego Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego! Z tej okazji czeka Was cały weekend atrakcji!
Urząd Miasta Bydgoszczy przygotował plenerową wystawę dotyczącą historii i działalności naszej instytucji kultury. Projekt powstał we współpracy z Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Muzeum. Naszą placówkę zaprezentowano jako dynamiczną, nowoczesną instytucję, stanowiącą ważną i żywą część tkanki miasta, bazującą na stuletnim dorobku kolekcjonerskim, wystawienniczym, naukowo-badawczym i promocyjno-edukacyjnym. Na wystawie obok zdjęć archiwalnych, pojawią się także fotografie współczesne przedstawiające różnorodne formy aktywności Muzeum oraz najciekawsze zabytki z jego bogatych kolekcji. Nie zabraknie także wspaniałych ludzi, którzy z pasją rozwijali i rozwijają potencjał Muzeum.
Wystawa będzie dostępna dla odbiorców w dniach 3-27 sierpnia 2023 r. na moście Staromiejskim im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego.
Ekspozycja będzie okazją do podkreślenia i uczczenia historycznej daty jaką było powołanie dokładnie 5 sierpnia 1923 roku instytucji muzealnej w Bydgoszczy. Stanowić będzie także zapowiedź wystawy jubileuszowej przygotowywanej przez Muzeum w Galerii Sztuki Nowoczesnej przy ul. Mennica 8 na Wyspie Młyńskiej.
WERNISAŻ: 3 sierpnia | godz. 12.00 |
ORGANIZATOR: Urząd Miasta Bydgoszczy
WSPÓŁPRACA: Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
KURATORZY: dr Anna Nadolska, Anna Kornelia Jędrzejewska
Wykład „100 lat! Muzeum w Bydgoszczy” – z cyklu Historyczny Spacer Tematyczny
Z kolei, w sobotę o godz. 12.00, zapraszamy na spacer tematyczny, podczas którego uczestnicy poznają zagadnienia związane z historią Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, a także zobaczą charakterystyczne miejsca, w których znajdowały i znajdują się współcześnie obiekty muzealne. Trasa spaceru (obejmująca Stare Miasto i Śródmieście) szacowana jest na ok. 2 km (1,5 godz.). Planowane są różne okolicznościowe niespodzianki.
PROWADZĄCY: Kamil Ściesiński, adiunkt w Dziale Historii MOB
START: kasa w gmachu głównym przy ul. Gdańskiej 4
Wstęp: 10 zł / os.
„Drzwi otwarte” w Centrum Edukacji Muzealnej
Również w sobotę, 5 sierpnia w godzinach od 11.00 do 14.00 zapraszamy do Centrum Edukacji Muzealnej, w którym pojawiło się sporo nowości!
Na zwiedzających będą czekać muzealne edukatorki, które przedstawią nowo otwarte interaktywne przestrzenie:
- Sztuka od kuchni – przestrzeń, która inspiruje do tworzenia wyśmienitych dzieł sztuki!
- Sala sensoryczna – pokój, w którym najmłodsi mogą zapoznać się z twórczością Leona Wyczółkowskiego przez zmysły.
- Pokój Zagadek MR6 – propozycja edukacyjna dla żądnych wiedzy i wyzwań na miarę agenta wywiadu!
PROWADZĄCE: Karolina Krueger, Katerina Niemiec-Miskiewicz, Maja Ziółkowska
Centrum Edukacji Muzealnej, Wyspa Młyńska, ul. Mennica 6
Wstęp – 7 zł / os.
W weekend 4-6 sierpnia bilety wstępu do naszego muzeum są w promocyjnej cenie 7 zł dla indywidualnych zwiedzających.

odbywających się w  Bydgoszczy  miej zawsze pod ręką dzięki  aplikacji mobilnej  (Android i iOS).
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres  wydarzenia@visitbydgoszcz.pl