logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Myślowisko miejskie #4 - praca, własność, wspólnota

2023-05-17 18:00
2023-05-17 20:00
Młyny Rothera
Pozostałe
Młyny Rothera

Informacje od Organizatora:
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Myślowisko miejskie – filozoficznie o współczesności. Tym razem tematyką naszych rozważań będzie praca, własność i wspólnota. Postaramy się poszukać odpowiedzi na pytanie, czym dla filozofii jest praca? Zajmiemy się także zagadnieniem wspólnoty w zglobalizowanym świecie. Rozważaniom poddamy kwestie związane ze wspólnotą wobec utowarowienia, ucyfrowienia i automatyzacji rosnącej liczby stosunków społecznych. Na spotkaniu nie zabraknie odniesień do marksizmu oraz różnych nurtów filozoficznych, które od dawna nawiązują do zagadnień związanych ze wspólnotą, własnością, pracą i ich umiejscowieniem w różnych kontekstach.
Daniel Sobota, w roli gospodarza spotkania, będzie rozmawiał z Mikołajem Ratajczakiem – filozofem, historykiem idei, tłumaczem, pracownikiem Zespołu Filozofii Kultury IFiS PAN, wykładowcą Collegium Civitas. Rozmówca jako pierwszy tłumaczył pisma Karola Marksa na język polski od 1986 roku. Filozof jest autorem książki pt. ” Forma życia i dobro wspólne. Geneza i aktualność współczesnej włoskiej filozofii politycznej”, która w 2022 r. dostała nominację do nagrody im. Marcina Króla.
---
O idei cyklu:
Przestrzeń każdego miasta oferuje rozległą sieć miejsc, umożliwiających mieszkańcom realizację najprzeróżniejszych potrzeb, zarówno tych cielesnych, jak i duchowych. Od piekarni, przez sklepy mięsne, sklepy z odzieżą, ośrodki szkolne i opiekuńcze, miejsca rozrywki i odpoczynku, aż po instytucje kultury, władzy, miejsca pamięci, kościoły… Czy to jednak wszystko, czego potrzebujemy? A miejsca do myślenia?
Myślowisko miejskie zrodziło się z potrzeby rozmowy i dyskusji na tematy ważne, niekiedy trudne i najczęściej wykraczające poza logikę spraw codziennych. Zapraszamy do Młynów Rothera na cykl wydarzeń stanowiących święto myślenia. Będziemy dyskutować o kwestiach, które są istotne w życiu jednostki i zbiorowości. W naszych rozmowach będą przewijać się więc takie tematy, jak miłość, śmierć, życie, wolność, zło, religia, przyroda, społeczeństwo, płeć, moralność, gospodarka, polityka, nauka, sztuka, technologie, wojna, historia itp.
Do udziału w spotkaniach zapraszamy przede wszystkim mieszkanki i mieszkańców, którzy szukają przestrzeni do wymiany myśli, poglądów i spostrzeżeń. Każde spotkanie w ramach cyklu poruszać będzie inny temat. Do współtworzenia wydarzeń zaprosimy nie tylko filozofów, ale także artystów, naukowców, polityków, ekonomistów, dziennikarzy, aktywistów, trenerów, pedagogów, psychologów i aktywistów społecznych.
Gospodarzem naszych spotkań jest filozof – Daniel Roland Sobota, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Absolwent Instytutu Filozofii UMK. Autor kilkudziesięciu artykułów oraz trzech książek. Związany z Bydgoszczą animator kultury teatralnej. Trener UEFA B i zawodnik piłki nożnej.
Spotkanie będzie miało charakter rozmowy prowadzonej przez Daniela Sobotę z Gościem, który będzie naszym filozoficznym przewodnikiem. Zachęcamy do rozmowy również Publiczność – liczymy na to, że aktywnie włączycie się do dyskusji, zadając pytania, odpowiadając, komentując, dzieląc się spostrzeżeniami.
Zapraszamy do Młynów na prawdziwe święto myślenia!

______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl