logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Koncert z okazji 101. rocznicy urodzin Zbigniewa Chwedczuka - Konstanty Andrzej Kulka

2022-10-21 19:00
2022-10-21 21:00
Filharmonia Pomorska
Koncert
Filharmonia Pomorska

Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Tomasz Bugaj dyrygent
Konstanty Andrzej Kulka skrzypce
Urszula Guźlecka prowadzenie
Repertuar:
Mieczysław Karłowicz – Rapsodia litewska op. 11
Feliks Janiewicz – V Koncert skrzypcowy e-moll
Robert Schumann – IV Symfonia d-moll op.120
Koncert z okazji 101. rocznicy urodzin Zbigniewa Chwedczuka, wieloletniego kierownika artystycznego i dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. Koncertowi będzie towarzyszyć wystawa pamiątek po Maestro. O godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie okolicznościowe, które poprowadzi Urszula Guźlecka.
Rapsodia litewska to pierwszy poemat symfoniczny Mieczysława Karłowicza. Jest jedyną kompozycją tego twórcy opartą na oryginalnej muzyce ludowej. W liście do Adolfa Chybińskiego, M. Karłowicz tymi słowami opisywał swój nowy utwór:
…wykończyłem kompozycję, którą nazwę prawdopodobnie “Rapsodią litewską”. Starałem się zakląć w nią cały żal, smutek i niewolę wiekuistą tego ludu, którego pieśni w mym dzieciństwie brzmiały (…) Czy i o ile mi się udało choć z cząstkę tego, co wisi roztopione w powietrzu każdego kątka tych stron, wlać w formy utworu orkiestrowego, tego osądzić nie mogę.
Feliks Janiewicz, skrzypek i kompozytor, którego utwory trudnością i błyskotliwością nie odbiegają od dzieł twórców takich jak Nicolo Paganini czy Karol Lipiński. V Koncert skrzypcowy e-moll skomponował w 1803 roku. Brytyjski badacz polskiej muzyki, Adrian Thomas komentując V Koncert, uważał go za antycypację Mendelssohna i słowiańskich kompozytorów końca XIX wieku, takich jak Antonin Dvořák. Solową partię wykona wielki wirtuoz skrzypiec – Konstanty Andrzej Kulka, znany i lubiany przez bydgoskich melomanów.
IV Symfonia d-moll Roberta Schumanna to de facto drugie dzieło symfoniczne lipskiego kompozytora. Zostało ukończone w 1841 roku. Romantyczna aura, subtelna ekspresja i nowatorska, integralna forma czynią tę Symfonię jednym z najpiękniejszych utworów symfonicznych muzyki romantycznej.
Wystawa pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.

______________________
Kalendarz wydarzeń
 odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS). 
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl 
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl