logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Spotkanie z indiańskimi kulturami

2022-10-12 18:00
2022-10-12 19:00
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna
Wykład
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Informacje od Organizatora:
Tematyka indiańska interesuje wielu z nas. Często szukamy literatury w tym zakresie, informacji o indiańskiej historii i współczesności. Obecnie do tubylczego pochodzenia przyznaje się 9,7 milionów osób. Przyrost jest olbrzymi, bowiem statystyki z 2010 r. mówiły o populacji 5,2 milionów. Występują więc wątpliwości, czy dane te nie są zawyżone, chociaż powody tego mogą być różne.
Latem 2022 roku Adam Piekarski odbył podróż po USA. Tym razem, z uwagi na nową książkę, zanurzył się w świat tubylczych Amerykanów zamieszkujących Południowy Wschód oraz Południe Stanów Zjednoczonych. Fascynująca, dwumiesięczna podróż wiodła przez Wirginię, obie Karoliny i Georgię do Florydy, a potem do Alabamy, Missisipi, Luizjany i w końcu do Teksasu.
Obecnie prawdziwym domem amerykańskich Indian są rezerwaty. Znajdujemy je również na południu USA, chociaż nazwy zamieszkujących je plemion jak Czirokezi, Czoktawowie, Czikasawowie, Naczezi, Coushatta, Alabama, Biloxi, czy Tunica, dla niektórych nie brzmią tak wdzięcznie, jak Siuksowie, Apacze, lub Komancze.
Na spotkaniu autor przybliży świat wszystkich Indian zamieszkujących kontynent Ameryki Północnej, ukazując wielkie bogactwo tubylczych kultur, różnice i cechy wspólne, ich dorobek materialny, świat duchowy, czasami tragiczną historię oraz dzień współczesny, bowiem wciąż żywe są urazy z historii i podziały w indiańskich społecznościach stanowiące przyczynę wielu konfliktów.
Zapraszamy na spotkanie licząc, że uczestnicy aktywnie włączą się do rozmowy stając się jego współkreatorami.
Wstęp bezpłatny.

______________________
Kalendarz wydarzeń
 odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS). 
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl 
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl