logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Festiwal Teatrów Improwizowanych IMPRODROM 2022

2022-10-07 19:00
2022-10-09 21:00
Miejskie Centrum Kultury
Spektakl
Miejskie Centrum Kultury

Informacje od Organizatora:
7 – 9 października 2022 / Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
IMPRODROM to festiwal teatrów improwizowanych organizowany przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i cztery kosmiczne kobiety z bydgoskiego teatru improwizowanego wymyWammy. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2014 roku i do dziś przyciąga tłumy miłośników teatru, sztuki improwizacji, dobrej zabawy i jeszcze lepszej atmosfery.
To pokaz najciekawszych spektakli improwizowanych, a także świetne i inspirujące warsztaty z najlepszymi improwizatorami z kraju i ze świata.
Tak też będzie i w tym roku – IMPRODROM startuje już 7 października i rozpocznie się od Kosmicznego Wieczoru!, podczas którego będzie można obejrzeć spektakle improwizowane wybrane spośród przesłanych aplikacji.
Wyjątkowość tej edycji podkreślają także rozbudowane zajęcia warsztatowe przygotowane z myślą zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.
Warsztaty dla wszystkich
Warsztaty pn. „Silny partner” dla ludzi rozpoczynających przygodę z impro, albo chcących ją kontynuować poprowadzi Beata Różalska. Na uczestników czekają dwa dni pracy (8 i 9 października), czyli w sumie sześć godzin zajęć.
Opis warsztatów:
Opieka. Siła. Równowaga. Inspiracja. Temperament. Kreacja. Spokój. Świadomość. Partner. Jeśli stoisz zawsze z tyłu i ustępujesz pola innym, bierz sprawy we własne ręce. Jeśli rządzisz większością scen, wyciągaj innych z cienia i spokojnie się wycofaj. Jeśli chcesz, żeby partner czuł się z Tobą bezpiecznie, stwórz z nim jedność. Czerp z partnera inspiracje, one dodadzą ci ogromnej siły. Wykorzystaj swój temperament do wspierania i tworzenia. Na scenie poszukuj równowagi. Znajdź ją i kreuj.
Warsztaty dla zaawansowanych
IMPROV BIG BAND/prowadzenie Omar Argentino Galván
Dla zaawansowanych proponujemy intensywne warsztaty masterclass. Poprowadzi je niesamowity artysta Omar Argentino Galván, jedna z najważniejszych postaci hiszpańskiej sceny improwizacji. Jest improwizatorem, nauczycielem i twórcą formatów, a także autorem podręcznika impro „Od skoku do lotu. Podręcznik Impro” („Del salto al vuelo”). Podczas swojej pracy wykorzystuje metodę zwaną „soundpainting”. To język migowy używany do komponowania scen (łączenia różnych dyscyplin artystycznych) podczas występów w czasie rzeczywistym. „Soundpainting” został stworzony przez Waltera Thompsona i rozpowszechniony na całym świecie.
IMPROV BIG BAND Omara Galvána wywodzi się z tego oryginalnego formatu i wystawiany był już z wielkim sukcesem w Meksyku, Reunion, Portoryko, Hiszpanii. Warsztaty IMPROV BIG BAND to nowy sposób na zabawę różnymi formami artystycznymi (teatr, muzyka, poezja, taniec).
Omar Argentino Galván
Jego twórczość charakteryzuje się szczególną poetyką sceny, mieszanką magicznego realizmu i teatralnej narracji, które są zasobami rzadko używanymi w teatrze improwizowanym. Ze swoim nieustannym „Improtour” jeździ po świecie od 2000 roku. Przemierzył ponad dwadzieścia pięć krajów na czterech kontynentach, do niektórych z nich stale powraca (Włochy, Ameryka Łacińska, Portugalia). Omar jest Argentyńczykiem mieszkającym w Madrycie. Ma na swoim koncie dwa solo przedstawienia impro i gra w różnych projektach z najwybitniejszymi międzynarodowymi zespołami teatralnymi. Jego dziesięciogodzinne masterclass zakończą się pokazem w niedzielny wieczór na zakończenie festiwalu IMPRODROM.
Warsztaty dla zaawansowanych
„Co się właśnie wydarzyło — czyli super moce w przekierowaniu scen na właściwe tory”.
Kolejną porcję warsztatów mistrzowskich zaprezentuje nam Karolina Pańczyk. Poprowadzi dwudniowy warsztat (8 i 9 października). Sama artystka tak opisuje swoje warsztaty: „Popracujemy nad każdym improwizatorem indywidualnie. Zobaczymy, jakie są słabsze strony, które warto wzmocnić i uświadomimy sobie nasze super moce. Będziemy pracować na dwójkowych scenach, które są esencją każdego grania (storytellingu, gier, Amando itd.). Popracujemy nad tym, żeby dbać o siebie w scenie, żeby podejmować mocne decyzje i wiedzieć, jaka jest nasza postać. Będę podkreślała moc najważniejszego dla mnie pytania w impro, czyli: „dlaczego?”. Dlaczego tu jestem, dlaczego taka była moja reakcja, dlaczego mój partner robi to, co robi. I dlaczego to pytanie zawsze popchnie nam scenę, gdy utkniemy w niej. Będziemy także pracować nad tym, by wiedzieć, że każda scena dzieje się po coś – każda scena popycha nas ku czemuś. Możemy wyznać coś pierwszy raz, możemy spotkać się po raz ostatni, możemy przedefiniować siebie lub relację. Sceny nie są zapychaczami, każda scena jest ważna – i to sobie będziemy powtarzać”.
Masterclass zakończy się pokazem całej grupy (9.10).
Wisienką na torcie będzie pokaz filmu impro pt. „IN BETWEEN/POMIĘDZY“, na premierę którego zapraszamy 8 października o godz. 19.00.
To film niezwykły, chociażby ze względu na sam proces jego powstawania. Aktorzy pracowali nad nim bez scenariusza tworząc dialogi i prowadząc akcje spontanicznie przed kamerą. Na tym właśnie polega metoda improwizacji, która skupia się na kreowaniu postaci i rzeczywistości za pomocą umiejętności i wyobraźni aktora.  Jedyne, co dostawali przed zagraniem sceny był przygotowany przez kostiumologa strój. Ramą do tworzenia akcji było też konkretne miejsce, do którego aktorki i aktorzy byli przywożeni tuż przed kręceniem ujęć. Reszta zależała od ich umiejętności improwizacji, współpracy, pomysłu, wczucia się w chwilę.
Improwizacje na planie uważnym okiem obserwowały trzy kamery prowadzone przez bydgoskich dokumentalistów: Darka Gackowskiego, Jarka Piskozuba i Remigiusza Zawadzkiego. Oprawę muzyczną filmowi zapewnił Artur Maćkowiak, znany bydgoskiej publiczności ze swoich licznych projektów muzycznych. Animowaną czołówkę opracował inny bydgoski artysta – Łukasz Wiese. Całość złożył i zmontował Remigiusz Zawadzki.
Co z tego powstało?  Niezwykle barwna opowieść o czterech przyjaciółkach (w tych rolach aktorki z bydgoskiego teatru improwizowanego wymyWammy), które próbują radzić sobie w różnych życiowych sytuacjach. Oddalone od siebie, próbujące przełamać pogłębiające się poczucie izolacji, wspominają, marzą i śnią. Próbują odszukać się nawzajem w świecie, wspólnym przecież, ale jednak zawsze swoim własnym, odmiennym.
W tym filmie nie zobaczymy kryminalnej intrygi, efektów specjalnych czy klasycznego rozwoju akcji. Nie zobaczymy niczego, co zazwyczaj widzimy w kinie. Bo zobaczymy dużo więcej: emocje, które wychodzą ze szczelin pomiędzy równoległymi rzeczywistościami, napięcie między ludźmi, sięganie po marzenia, próby radzenia sobie ze zwykłą rzeczywistością. I to wszystko ze znakomitą grą aktorską Katarzyny Chmary, Jagody Ptaszyńskiej, Agnieszki Szałkowskiej i Alicji Dobrowolnej, które od lat na scenie bydgoskiego Emceku (i nie tylko) pokazują Wam jedyne w swoim rodzaju spektakle teatralne impro. To będzie niezwykła filmowa podróż na granicy jawy i snu.
ROZKŁAD JAZDY!
PIĄTEK (7.10) godz. 19.00-23.00 / sala MCK
KOSMICZNY WIECZÓR!
To seria spektakli, wybranych spośród aplikacji.
19.00 Odpalamy festiwal!
19.15-19.45  „Odkryta prawda” – improwizowany paradokument, który zagra grupa z Wrocławia- Pin Zielony.
19.45-20.15 Klasyczne straight story zagra duet impro Szabłonka – duet improwizowany
PRZERWA
20.30-21.00 „Miłość i Lasery” – to format, który zaprezentuje grupa Jetpunk.
21.00-21.30 „Bez wyjścia” – zagra trio: Alan Pakosz, Margret Tremiszewska, Alicja Dobrowolna.
PRZERWA
21.45-22.15 „The Office” – zagrają improwizatorzy w składzie: Kalina Kubica, Karolina Pańczyk, Małgorzata Różalska, Mariusz Ciechoński, Jacek Mikulski, Juliusz Roszczyk, Jerzyk Wierzbicki i Maciek Pawłowski.
22.15-22.45 „La’vina” –  format, który zagra grupa SzaFoFe.
SOBOTA (8.10)
19.00 / Kino Orzeł
IN BETWEEN / POMIĘDZY – pokaz filmu improwizowanego + spotkanie z twórcami
22.00 / Music Cafe Szpulka
IMPRODROM Party! – Cudny DJ, niesamowita zabawa, wspaniałe połączenia. Piękny czas razem.
NIEDZIELA (9.10) godz. 19.00-23.00 / sala MCK
19.00 „Nie-miejsca” – spektakl improwizowany pod kierownictwem Karolina Pańczyk.
PRZERWA
20.15 „The Impro Big Band” Omara Galvána – spektakl improwizowany.
21.30 Finał
Bilety: 20 zł w przedsprzedaży (do 18.09) / 30 zł 
Karnet: 45 zł w przedsprzedaży (do 18 września) / 60 zł
Bilety: 12 zł ulgowy / 15 zł normalny – dotyczy pokazu filmu Impro

______________________
Kalendarz wydarzeń
 odbywających się w  Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).        
______________________      
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl              
______________________      
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl