Spotkanie z Januszem Onyszkiewiczem

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Informacje od Organizatora:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na spotkanie Januszem Onyszkiewiczem - politykiem, matematykiem, himalaistą, speleologiem, połączone z promocją książki pt. „Onyszkiewicz. Bywały szczęśliwe powroty” (premiera: 13 kwietnia 2022), będącej zapisem rozmowy, którą przeprowadzili z J. Onyszkiewiczem dziennikarze Włodzimierz Nowak i Violetta Szostak.
Janusz Onyszkiewicz – dr matematyki stosowanej, autor prac z logiki matematycznej i teorii mnogości, wykładał gościnnie na uniwersytetach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, Norwegii. Doktor honoris causa University of Leeds. Od połowy lat sześćdziesiątych działacz opozycji demokratycznej, współpracownik niezależnego wydawnictwa „Aneks”, Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”, jeden z założycieli NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze, 1986-1989 rzecznik prasowy NSZZ „Solidarność”.
W latach 1989-2001 członek polskiego Parlamentu, 1990-1991 wiceminister, a w latach 1991-1993 oraz 1997-2000 minister obrony narodowej. Od 2004 do 2007 wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. Zasiadał we władzach krajowych Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Od 1957 zajmował się taternictwem, później alpinizmem i himalaizmem, w latach 2001-2016 prezes Polskiego Związku Alpinizmu. Uczestnik wypraw speleologicznych.
Wstęp za okazaniem wejściówek (od 15.06.2022, godz. 16.00 w Wypożyczalni Biblioteki Głównej, Stary Rynek 24).

Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl