LIX Spotkanie z Historią u Hoffmana: Skarby kultury ludowej w Archiwum Radia PiK

2022-05-20 18:00
2022-05-20 20:00
Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury
Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury

Informacje od Organizatora:
Temat przybliży jego znawca dr Marek Rzepa.
Polskie Radio na Pomorzu i Kujawach istnieje od 87 lat. Pięcioletnią działalność rozgłośni w Toruniu zakończył wybuch II wojny światowej, podczas której Niemcy zniszczyli całkowicie wszelkie ślady jej aktywności. Nie zachowały się żadne dokumenty audialne. Radiostację wysadzono w powietrze. Zachowały się jedynie programy radiowe w gazetach i część tekstów audycji, w tym również folklorystycznych. Rozgłośnia bydgoska od 1945 roku uczestniczy we wszystkich ważniejszych wydarzeniach, zachowując w Archiwum dźwiękową historię regionu. Szczególnie cenny jest właśnie zbiór audycji folklorystycznych, słownych i muzycznych. Zawiera unikatowe nagrania zwyczajów, opowiadań, gadek, obrzędów, a także oryginalnych wykonań utworów muzycznych przez artystów ludowych.
Podczas multimedialnego wykładu posłuchamy fragmentów nagrań archiwalnych, prześledzimy sposoby ich rejestracji, kontakty radia z artystami ludowymi oraz przedstawimy sylwetki najważniejszych autorów audycji folklorystycznych: Anny Jachniny, Pawła Billerta i Andrzeja Krystka.

odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki   aplikacji mobilnej   (Android i iOS).
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl