Polacy - Ukraińcy. Od konfliktu do współpracy - wykład

2022-03-16 20:00
Muzeum Okręgowe - Gdańska 4
Muzeum Okręgowe - Gdańska 4

Muzeum zaprasza na wykład dr. Andrzeja Purata z UKW pt. "Polacy – Ukraińcy. Od konfliktu do współpracy".
Wykład pokaże różne odcienie relacji Polaków i Ukraińców po II wojnie światowej. Od konfliktu związanego z akcją „Wisła” z marca 1947 roku do Majdanów i obecnego wsparcia dla Ukraińców. Akcja ,,Wisła” to wciąż niezamknięty rozdział polsko-ukraińskiej historii. Bardzo drażliwy i bolesny dla sąsiadów żyjących razem na tej samej ziemi od setek lat. Kluczowe jest tu aktualne wciąż hasło „Pamiętamy, ale wybaczamy”. Pozytywne relacje między Polakami i Ukraińcami tworzone są od momentu powstania wolnej Ukrainy w 1990 roku. Polska i Polacy wspierają Ukraińców w walce o wolność, demokrację i suwerenność. Było to widoczne na Majdanach w 2004 i 2013 roku. Należy podkreślić, że wolna Ukraina była i jest zagrożona przez rosyjski imperializm. Wolna Ukraina oznacza bezpieczną Polskę.
Wstęp do muzeum – bilet specjalny 1 zł

Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl