logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Bydgoska Masa Krytyczna

2022-01-28 18:00
2022-01-28 19:00
Stary Rynek
Sport
Stary Rynek

Informacje od Organizatora:
Jesteśmy pełnoletni! Trudno w to uwierzyć, ale mija 18 lat od pierwszego przejazdu Bydgoskiej Masy Krytycznej. Uczcimy to tradycyjnie – w ostatni piątek miesiąca, 28 stycznia o godz. 18:00.
Dystans: 13 km
Tempo: 10-12 km/h
Wstęp: bezpłatny
Bydgoska Masa Krytyczna jest ruchem społecznym walczącym o lepszą infrastrukturę rowerową i traktowanie roweru jako codziennego środka transportu. Potrzebę tych zmian wyrażamy w przejazdach organizowanych w ostatni piątek miesiąca. Nie jest to oczywiście bydgoski wymysł, ale nawiązanie do globalnej idei, bo termin ten jest stały dla całego świata. Sztokholm, Atlanta, Nairobi – m.in. z tych miast można znaleźć na Youtube filmy z przejazdów MK i taka sama akcja jest organizowana od 18 lat w Bydgoszczy. W piątek, 28 stycznia spotkamy się na Starym Rynku o godz. 18 i wyruszymy na ulice miasta, by zamanifestować obecność w ruchu ulicznym. Nie obowiązują zapisy – wystarczy wsiąść na rower i dołączyć do nas! A jak to wszystko się zaczęło?
Historia Bydgoskiej Masy Krytycznej w pigułce
30 stycznia 2004 roku na zaśnieżonym parkingu hali „Łuczniczka” spotkała się grupa znajomych rowerzystów. Przyjechali też ich znajomi, znajomi tych znajomych i… w ten sposób w środku zimy w jednym miejscu spotkało się ok. 100 rowerzystów. Po godz. 18 wszyscy wyruszyli na bydgoskie ulice, aby w dość spontaniczny sposób zamanifestować obecność cyklistów w grodzie nad Brdą.
Masa Krytyczna była oddolną inicjatywą i nie miała organizatora, ale można było mówić o kilku inicjatorach. Jednym z nich był Adam Sztejka, którego los tragicznie związał się z historią BMK. Po ósmym przejeździe w sierpniu 2004 roku Adam został potrącony przez pijanego kierowcę, nie odzyskał przytomności i zmarł w szpitalu. Do tego tragicznego w skutkach wypadku doszło na ul. Gdańskiej w Myślęcinku, gdzie kończymy każdą sierpniową „białą” Masę, chcąc uczcić pamięć Adama.
Bydgoska Masa Krytyczna, jak większość ruchów społecznych, miała swoje wzloty i upadki. W trudniejszym momencie, kiedy frekwencja zaczęła spadać, doszło do zawiązania Stowarzyszenia BMK, które wzięło na siebie organizację przejazdów. Z jednej strony było to odejście od niesformalizowanej formy, ale więcej punktów jest zapisanych po stronie plusów. Przejazdy przybrały formę zgromadzenia, zaczęły znowu przyciągać więcej osób w różnym wieku i rozpoczął się dialog z Miastem. Kolejnym przełomowym momentem było 10-lecie BMK, po którym doszło zmiany miejsca startu. Postanowiliśmy „wyjść z cienia” i od tej pory każdy przejazd zaczyna się na Starym Rynku w sercu Bydgoszczy.
Chciałoby się napisać, że BMK kręci nieprzerwanie, ale niestety nasza historia została przerwana przez pandemię COVID, a dokładniej przez nie do końca logiczne obostrzenia rządowe. Z tego powodu przejazdy nie odbywały się przez 14 miesięcy, ale w czerwcu 2021 roku udało się przywrócić Masę do życia.
Dlaczego Bydgoska Masa Krytyczna jeszcze istnieje?
Bydgoska Masa Krytyczna jest najdłużej odbywającym się cyklem tego typu przejazdów w Polsce. Inne miasta uznały, że zrealizowały swój cel lub (coraz częstsze zjawisko) po prostu zabrakło rąk do pracy. Strategicznym celem ruchu MK jest doprowadzenie do utworzenia w danym mieście warunków pozwalających na bezpieczne przemieszczanie się na rowerze i traktowanie roweru jako codziennego środka transportu. Czy w Bydgoszczy udało się osiągnąć ten cel? Jesteśmy na pewno tego bliżej niż w 2004 czy 2014 roku, ale do mety jeszcze daleko. W 2022 roku stawiamy sobie też inne cele, związane z integracją rowerowego społeczeństwa – chcemy przyciągnąć na nasze przejazdy więcej młodych ludzi. Możemy mówić nawet o dziurze pokoleniowej, bo na BMK nie pojawia się zbyt wiele osób w wieku licealnym i studenckim. Obecny nawrót pandemii trochę utrudnia nam takie działania, ale liczymy na szybką poprawę.
To tyle w temacie historii. Wracamy już do teraźniejszości i przygotowujemy się do styczniowej Bydgoskiej Masy Krytycznej. Mamy nadzieję, że widzimy się 28 stycznia na Starym Rynku.

______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl