logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

34. AFF-Era Filmowa - "Artysta, sztuka i kicz"

2022-01-14 10:00
2022-01-16 14:00
Pałac Młodzieży
Film
Wykład
Pałac Młodzieży

14-16 stycznia 2022, Pałac Młodzieży w Bydgoszczy
AFF-Era Filmowa to przegląd adresowany do miłośników kina, uczniów i nauczycieli. Tematem przewodnim 34. edycji imprezy będzie sztuka w filmie – jako żywioł twórczy, wzniosły akt pozwalający stworzyć dzieło, ale i proces trudny do opanowania, nierzadko prowadzący do destrukcji i autodestrukcji. AFF-Era pozwoli przyjrzeć się artystom i imitatorom, sztuce pełnej artyzmu, ale i tej bliskiej kiczu. Zawsze jednak relacja kina i sztuki odsyłać będzie do istotnych zjawisk kulturowych, historycznych i społecznych. Program seansów będzie różnorodny i bogaty: obejmuje klasykę i kino najnowsze, polskie i zagraniczne, fabułę i dokument. Filmy poprzedzane będą edukacyjnym wstępem. Tematykę przeglądu uzupełnią warsztaty, wykłady, dyskusje. Impreza została wyróżniona tytułem Bydgoskiej Kulturalnej Marki Oświatowej i dofinansowana w ramach Bydgoskich Grantów Oświatowych.
Program pokazów filmowych i wykładów:
Piątek, 14 stycznia, godz. 10:00
Wykład inauguracyjny
prof. Piotr Zwierzchowski (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)
Piątek, 14 stycznia, godz. 11:00
Młodość Chopina, reż. Aleksander Ford, Polska 1951, 121 min.
Młody Fryderyk Chopin jest studentem w Warszawie. Przeżywając wzloty i upadki wieku młodzieńczego, decyduje się na wyjazd na stypendium we Wiedniu. Twórcy z biografii kompozytora wybrali te zdarzenia, które odegrały najistotniejszą rolę w kształtowaniu się sylwetki twórczej artysty – kontakty z rewolucyjną młodzieżą warszawską, z grupą artystów-romantyków, poznanie ludowych pieśni chłopskich, pożegnanie z rodzinnym krajobrazem, a wreszcie przeżycia związane z wieściami o wybuchu powstania listopadowego.
Prelekcja: prof. Piotr Zwierzchowski (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)
Piątek, 14 stycznia, godz. 14:30
Światło duszą filmu
Mariusz Marecki (Pałac Młodzieży/TVP)
Piątek, 14 stycznia, godz. 16:00
Człowiek, który sprzedał swoją skórę (L'Homme Qui Avait Vendu Sa Peau), reż. Kaouther Ben Hania, Belgia, Francja, Niemcy, Szwecja, Tunezja 2020, 104 min.
Z ogarniętej wojną Syrii Sam Ali ucieka do Libanu. Jego celem jest Paryż, chce się tam przedostać i żyć ze swoją ukochaną Abeer, którą rodzice zmuszają do ślubu z innym mężczyzną. Przepustką do Europy jest udział w niekonwencjonalnym projekcie artystycznym. Na plecach Sama zostaje wytatuowane jego marzenie – wiza Schengen. Czy zamiana w cenne dzieło sztuki przyniesie Samowi upragnioną swobodę i wolność? Jakie są granice wypowiedzi artystycznej? Nominacja do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.
Prelekcja: dr Dominik Wierski (Pałac Młodzieży w Bydgoszczy)
Piątek, 14 stycznia, godz. 19:00
La Strada reż. Federico Fellini, Włochy 1954, 109 min.
Gelsomina (Giulietta Masina) zostaje wykupiona od matki przez Zampano (Anthony Quinn), cyrkowego artystę-siłacza. Zajmuje miejsce swojej zmarłej siostry, by towarzyszyć mężczyźnie w wędrownych pokazach. Zampano od początku podle traktuje lekko opóźnioną i wrażliwą dziewczynę. Mimo tego Gelsomina pomaga mu w występach. Kiedy zgnębiona okrucieństwem mężczyzny ucieka, poznaje innego cyrkowego artystę – linoskoczka „Szalonego”. Ten próbuje ją przekonać do wspólnego życia.
Prelekcja: prof. Piotr Zwierzchowski (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)
Piątek, 14 stycznia, godz. 21:00
Ucieczka na srebrny glob, reż. Kuba Mikurda, Polska 2021, 94 min.
Dokument o największym niespełnionym marzeniu polskiego kina. „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego mogło stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii. Rozmach produkcyjny, gwiazdorska obsada, rewolucyjne kostiumy i scenografia zapowiadały arcydzieło. Dlaczego zatem władze kinematografii PRL wstrzymały produkcję na dwa tygodnie przed zakończeniem zdjęć?
Prelekcja: prof. Piotr Zwierzchowski (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)
Sobota, 15 stycznia, godz. 9:30
Mocny człowiek reż. Henryk Szaro, Polska 1929, 78 min.
Jeden z ostatnich filmów epoki kina niemego jest znakomitą adaptacją powieści Stanisława Przybyszewskiego. Tytułowy „mocny człowiek” jest niespełnionym artystą, człowiekiem bezwzględnym, niecofającym się przed niczym w dążeniu do sławy i pieniędzy. Morduje podstępnie zapomnianego pisarza, by rękopisy jego autorstwa wydać pod własnym nazwiskiem. Kiedy spotyka na swej drodze kobietę, która jest dla niego ucieleśnieniem ideału, uświadamia sobie całą nędzę swojego postępowania.
Prelekcja: dr hab. Mariusz Guzek, prof. UKW (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)
Sobota, 15 stycznia, godz. 11:30
Komedianci debiutanci (Un triomphe), reż. Emmanuel Courcol, Francja 2020, 105 min.
Brawurowy komediodramat o sile sztuki. Etienne, aktor prowadzący warsztat teatralny w więzieniu, proponuje wystawić słynną sztukę Samuela Becketta „Czekając na Godota”. Początkowo niechętna grupa kilku skazanych z czasem angażuje się w próby poważnego przedsięwzięcia. Jest jednocześnie głośno, wesoło i filozoficznie. Wspólne wycieczki poza areszt zbliżają mężczyzn. Między reżyserem i aktorami rodzi się specyficzna więź. Zbliża się zaplanowana w Paryżu premiera…
Prelekcja: dr hab. Mariusz Guzek, prof. UKW (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)
Sobota, 15 stycznia, godz. 14:30
Temperatury artystycznych wyznań. O powieściopisarzach, którzy przenoszą własne historie na ekran
dr Marcin Jauksz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
Sobota, 15 stycznia, godz. 15:30
Malarka i złodziej, reż. Benjamin Ree, Norwegia 2020, 102 min.
Barbora Kysilkova, czeska malarka żyjąca w Oslo, dowiaduje się, że jej dwa obrazy wystawione w galerii zostały skradzione. Dzięki nagraniom kamer ochrony szybko dochodzi do aresztowania i procesu sądowego przestępców. Barbora stawia się na rozprawie i proponuje skazanemu Karlowi Bertilowi Nordlandowi spotkanie. Bardzo chce odzyskać obrazy, ale jest też zafascynowana osobowością złodzieja. Postanawia  namalować jego portret. Pomiędzy złodziejem a autorką skradzionych dzieł nawiązuje się nić przyjaźni.
Prelekcja: dr Marcin Jauksz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
Sobota, 15 stycznia, godz. 19:00
Annette reż. Leos Carax, USA, Francja i in. 2021, 139 min.
Historia miłości słynnego komika Henry'ego i Ann, śpiewaczki o międzynarodowej sławie. W świetle reflektorów stanowią idealną, szczęśliwą parę. Ich życie odmienią narodziny pierw-szego dziecka, Annette, dziewczynki o wyjątkowym darze. „Annette” to opowieść o miłości, zazdrości i zemście. W rolach głównych Marion Cotillard oraz Adam Driver.
Prelekcja: dr Marcin Jauksz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
Sobota, 15 stycznia, godz. 21:00
Serce miłości reż. Łukasz Ronduda, Polska 2017, 78 min.
Artystka wymykająca się zaszufladkowaniu i eksperymentujący muzyk. Androgyniczni, szczupli, bez włosów, często identycznie ubrani - wyglądają jak męska i żeńska wersja tej samej osoby. W ich relacji miłość przenika się ze sztuką. Intymnym wyznaniom i gestom nadana zostaje artystyczna forma. I odwrotnie – sztuka jest ich sposobem na życie emocjonalne.
Prelekcja: dr Marcin Jauksz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
Niedziela, 16 stycznia, godz. 9:30
Podsumowanie 34. AFF-Ery Filmowej
Niedziela, 16 stycznia, godz. 10:00
Aline. Głos miłości (Aline), reż. Valérie Lemercier, Francja/Kanada 2020, 123 min.
Quebec, lata 60. Sylvette i Anglomard witają na świecie swoje czternaste dziecko - Aline. W tej skromnej rodzinie, muzyka jest najważniejsza. Kiedy producent muzyczny Guy Claude odkrywa Aline i jej złoty głos, na myśl przychodzi mu tylko jeden pomysł - uczynić z niej najlepszą piosenkarkę na świecie. Dzięki wsparciu rodziny i doświadczeniu Guya Claude’a oraz rodzącej się między nimi miłości, Aline będzie podążać ku wyjątkowemu przeznaczeniu.
Prelekcja: dr Marcin Jauksz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
Bilet normalny: 10 zł
Biletu ulgowy (młodzież ucząca się, emeryci, osoby niepełnosprawne): 7 zł
Karnety: 50 zł/30 zł

____________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl