logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Bydgoska Masa Krytyczna

2021-12-31 18:00
2021-12-31 19:00
Stary Rynek
Sport
Stary Rynek

Informacje od Organizatora:
Ostatnie dni roku to tradycyjnie czas podsumowań, także tych rowerowych. Bydgoska Masa Krytyczna odbędzie się 31 grudnia 2021 roku.
Bydgoska Masa Krytyczna żyje przez cały rok, niezależnie od pogody i dni przypadających w kalendarzu. W tym roku tak się złożyło, że ostatni przejazd odbędzie się w Sylwestra, na który serdecznie zapraszamy. Czy można lepiej spędzić ten ostatni wieczór 2021 roku niż w gronie rowerzystów? Spotykamy się o godz. 18:00 na Starym Rynku i stamtąd wyruszymy na bydgoskie ulice, by zamanifestować obecność rowerzystów w ruchu ulicznym. Kończymy w tym samym miejscu symbolicznym toastem! Przejazd jest zalegalizowany i zabezpieczany przez Policję oraz organizowany w zgodzie z obowiązującymi normami pandemicznymi.
Dystans: 9 km
Tempo: 10-12 km/h
Wstęp: bezpłatny
A jaki był ten kończący się rok 2021?
Przerwana historia BMK
Początek tego roku dla naszego roku był dalszym czasem zamrożenia. Ostatni przejazd Bydgoskiej Masy Krytycznej odbył się w marcu 2020 roku i chociaż mało kto wtedy wierzył w możliwość przerwania naszej historii, to tak jednak się stało. Miesiące mijały nam na śledzeniu kolejnych rządowych rozporządzeń i doczekaliśmy się – BMK powróciła w czerwcu! Cieszyliśmy się, że możemy znowu z Wami się spotkać i powrócić do dobrze znanych tematów Mas jak kobieca, Biała pamięci Adama Sztejki, halloweenowa. Z małym smutkiem obserwowaliśmy też jednak zmniejszenie frekwencji na przejazd, co pewnie też wynikało z pandemicznych obaw. Nam ich też nie brakowało, ale nie otrzymaliśmy sygnałów o chorujących na COVID Masowiczów, co potwierdza, że aktywność na otwartej przestrzeni jest bezpieczna i do niej Was zachęcamy!
Powoli i z opóźnieniami, czyli w infrastrukturze bez zmian
Przechodząc do podsumowania ostatnich miesięcy w temacie bydgoskiej infrastruktury rowerowej mamy swoiste rozdwojenie jaźni. Z jednej strony nie nadążamy z opiniowaniem projektów, które do nas trafiają i udziałem w konsultacjach społecznych, z drugiej – fizycznie nie jest realizowanych zbyt wiele inwestycji. Największą zmianą jest utworzenie pasów rowerowych na Al. Ossolińskich. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Bydgoszczy, ale nie ostatnie. Rozpoczął się również remont drogi rowerowej na ulicy Fordońskiej – wprawdzie jest to niewielki odcinek, ale możemy mówić o przełomie. Pozwalaj nam to rozpocząć rozmowy o infrastrukturze na całej tej ulicy. Oddano również do użytku drogi rowerowe na ulicy Kujawskiej. Zrealizowano kilka mniejszych odcinków przy okazji innych inwestycji jak np. DDR na Kolbego czy ul. Zalew. Na rozpoczęcie bardziej znaczących inwestycji przyjdzie nam poczekać do przyszłego roku.
Sami natomiast postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej stojakom w miejscach publicznych takich jak placówki handlowe, przychodnie, urzędy. Rozpoczęliśmy proces przekonywania o wyższości stojaków u-kształtnych nad “wyrwikółkami”. Odbyło się to z różnym skutkiem, bo część adresatów naszych apeli wymieniła swoje stojaki, ale byli też i tacy, którzy nas zignorowali. O walce z niepraktycznymi parkingami rowerowymi piszemy na bieżąco na naszym fanpage’u.
Wsparcie mieszkańców potrzebne!
Co jakiś czas prosimy również Was o wsparcie. Jako Stowarzyszenie podejmujemy wiele działań, ale często to siła głosu lokalnego społeczeństwa ma kluczowe znaczenie, czy dana inwestycja zostanie zrealizowana. Taki sprawdzian bydgoszczanie przeszli w tym roku przy okazji konsultacji w sprawie wyboru najważniejszych miejskich inwestycji. Zwiększenie budżetu na rowerowe inwestycje zajęło w głosowaniu czwarte miejsce, ale inwestycje, które znalazły się na podium są również związane z rozwojem ruchu rowerowego. Natomiast do 30 grudnia trwa głosowanie w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim i tutaj również zachęcamy do wsparcia rowerowych projektów.
Na koniec 2021 roku nie podskakujemy może z radości, ale cieszymy się, że możemy go zakończyć z Wami. Do zobaczenia 31 grudnia!

______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl