logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in memoriam"

2021-12-07 08:00
2021-12-14 05:00
Bydgoszcz, różne lokalizacje
Koncert

Informacje od Organizatora:
Zgodnie z obowiązkami i uprawnieniami informacyjnymi w paragrafie 7 umowy zawartej z Miastem Bydgoszcz przez Towarzystwo Mozartowskie w Bydgoszczy na dotację XII Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in memoriam" w dniach 7-13 grudnia br. przesyłam materiał informacyjny:
Zapraszamy do uczestniczenia w XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in memoriam" w Bydgoszczy!
Wydarzenie odbędzie się w dniach od 7 do 13 grudnia 2021 roku w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.
Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” posiada wieloletnią historię i bogatą tradycję. Wielki prestiż i światowy rozgłos zawdzięcza nie tylko sławie wybitnego Artura Rubinsteina, ale przede wszystkim młodym pianistom, którzy – podążając śladami wielkiego mistrza – właśnie w Bydgoszczy rozpoczynają swoje artystyczne kariery. Inicjatorem i dyrektorem konkursu była Ewa Stąporek-Pospiech, dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy w latach 1990-2020. Dyrektorem artystycznym jest Jan Popis, który stworzył formułę programowo-artystyczną bydgoskiego konkursu.
Ten doskonały pomysł wyszukiwania talentów i ułatwiania im startu w dorosłe życie zrodził się pod wpływem słów samego Artura Rubinsteina, który koncertując w nowo zbudowanej Sali Filharmonii Pomorskiej w 1960 roku powiedział: „Macie wspaniałą salę koncertową, należałoby tu organizować konkursy międzynarodowe”. Realizując myśl wielkiego pianisty, dyrektor PZSM zainicjowała międzynarodowy konkurs przeznaczony dla młodych pianistów. Patronat nad Konkursem sprawuje Ewa Rubinstein – córka Artura Rubinsteina. W Jury zasiadają wybitni polscy i zagraniczni muzycy, znawcy problematyki pianistycznej. W 2000 roku konkurs wpisano do Europejskiego Stowarzyszenia Konkursów Muzycznych dla Młodych w Monachium.
Redaktor Józef Kański w „Ruchu Muzycznym” napisał: „Posiada on niesłychanie wysoki poziom i wypełnia ważną przestrzeń w dzisiejszym świecie muzycznym, lukę jaka  istnieje między dwoma dużymi konkursami, tzn. Konkursem Chopinowskim w Warszawie a  Konkursem im. Czajkowskiego w Moskwie”. Program konkursowy jest niezwykle wymagający i  obejmuje utwory, które miał w swoim pianistycznym repertuarze Artur Rubinstein.  Wygranie lub  otrzymanie jednej z nagród na Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów ułatwiło laureatom karierę artystyczną, utorowało drogę do wielu sal koncertowych. Poza nagrodami finansowymi, laureaci otrzymują Nagrodę Chopinowską oraz Nagrodę Specjalną za  najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, a także nagrody w postaci koncertów i stypendiów.
Niewątpliwym sukcesem był udział  niezwykle utalentowanego ucznia PSM II st. w Bydgoszczy, 16-letniego Rafała Blechacza, który w V Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów w 2002 roku zdobył II nagrodę. Rosyjska pianistka Yulianna Avdeeva otrzymała wówczas I nagrodę. Dziś oboje są zwycięzcami kolejnych edycji (XV i  XVI) Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie, konkursu należącego do jednego z najbardziej liczących się w świecie.
W obecnej 12.edycji usłyszymy pianistów z Polski, Europy i ze świata, m.in. z Anglii, Chin, Singaporu, Włoch. W Jury zasiądą wybitni pianiści: Ewa Osińska (Polska/Paryż) jako przewodnicząca, Valentina Igoshina (Rosja), Beata Bilińska (Polska) oraz Ian Hobson (USA). W Jury zasiądzie także dyrektor artystyczny - Jan Popis, a dr Joanna Derenda-Łukasik przeprowadzi Konkurs jako dyrektor organizacyjny, obecnie dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy.
I i II etap oraz Koncert Inauguracyjny w wykonaniu znakomitego, światowej sławy pianisty Szymona Nehringa odbędzie się w Akademii Muzycznej, a III etap oraz Koncert Laureatów w Filharmonii Pomorskiej.

 ______________________
Kalendarz wydarzeń  
odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki   aplikacji mobilnej   (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl