logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Elegantki i prowokatorki. Z historii damskich spodni. Wykład Krzysztofa Trojanowskiego

2021-11-26 18:00
2021-11-26 20:00
Muzeum Okręgowe - Gdańska 4
Wykład
Muzeum Okręgowe - Gdańska 4

Temat wykładu jest dość szeroki i łączy wiele wątków: historię i ewolucję obyczajów, francuskie haute couture i modę polską, modę elegancką i sportową, a nawet plażową.
Spotkanie jest zapowiedzią wystawy Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja, którą będzie można oglądać w MOB od 3 grudnia 2021 roku.
W 1966 roku w jesienno-zimowej kolekcji haute couture Yves Saint Laurent zaprezentował model damskiego smokingu, który nie wzbudził powszechnego zachwytu, ale spodobał się młodym odważnym elegantkom. Paryski projektant nie był pod tym względem pionierem. Na początku XX wieku wykwintne komplety z szerokimi spodniami dla kobiet lansował Paul Poiret, ale ta moda się nie przyjęła i nowatorskie propozycje znad Sekwany potraktowano jako kolejny wybryk ekscentrycznego krawca. Joanna d’Arc, George Sand, Amelia Bloomer czy Emilia Plater w męskim przebraniu walczyły z wrogiem, domagały się równych praw, skandalizowały, łamiąc obyczajowe tabu. Od końca XIX wieku postępowe amatorki sportów coraz śmielej wybierały spodnie jako praktyczny i wygodny strój rekreacyjny. Od spódnico-spodni pierwszych emancypantek, przez wytworne piżamy plażowe i szorty w dwudziestoleciu międzywojennym, po powojenne rybaczki, garnitury i szerokie dżinsy z lat 70. – historia damskich spodni to przykład mody łączącej prowokację z elegancją i zarazem obraz modernizującego się społeczeństwa.
ul. Gdańska 4, Gmach główny MOB (sala audiowizualna)
Wstęp do muzeum – bilet specjalny – 1 zł

______________________
Kalendarz wydarzeń  
odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki   aplikacji mobilnej   (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl