logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Bydgoska Masa Krytyczna

2021-11-26 18:00
2021-11-26 20:00
Stary Rynek
Sport
Stary Rynek

Coraz krótsze dni to ograniczona widoczność, a co za tym idzie – potrzeba zadbania o prawidłowe oświetlenie roweru. Listopadowa Bydgoska Masa Krytyczna jest dobrą okazją na przypomnienie o tym obowiązku.
Przepisy o oświetleniu roweru
Listopada Bydgoska Masa Krytyczna
Kiedy: 26.11.2021
Start: Stary Rynek (parking przed ratuszem), godz. 18:00
Dystans: 13 km
Tempo: 10-12 km/h
Wstęp: bezpłatny
Czasy, kiedy na okres jesienno-zimowy chowało się rower do piwnicy przechodzą do lamusa, bo większość z nas korzysta z tego środka transportu przez dwanaście miesięcy. Zmiana pór roku wymaga jednak też dostosowania się do panujących warunków i dotyczy to przede wszystkim prawidłowego oświetlenia. Zgodnie z przepisami rowerzysta powinien posiadać:
z przodu minimum jedno światło pozycyjne w kolorze białym lub żółtym selektywnym,
z tyłu minimum jedno światło pozycyjne w kolorze czerwonym,
z tyłu minimum jedno światło odblaskowe w kolorze czerwonym.
Należy zaznaczyć, że tylne światło nie może mieć kształtu trójkąta. Ważna jest też wysokość umiejscowienia tego światła – musi się znajdować między 25 cm a 150 cm, licząc od ziemi. Oznacza to, że jeżeli używamy światła czołowego na kasku, to i tak jesteśmy zobowiązani do posiadania światła zainstalowanego na rowerze. Do tego możemy oczywiście posiadać inne odblaski, kamizelki odblaskowe, które poprawią naszą widoczność. Warto założyć sobie opaski odblaskowe na rękaw na wysokości nadgarstka – w momencie sygnalizowania przez nas skrętu, jadącemu z tyłu kierowcy łatwiej będzie dostrzec sygnalizowanie tego manewru.
Przejazd z niespodzianką
Proste? Nie dla wszystkich, bo na ulicach wciąż obserwujemy rowerzystów, którzy o tym obowiązku zapominają. Bydgoska Masa Krytyczna ma celu uświadamianie o takich postawach, dlatego właśnie prawidłowe oświetlenie będzie tematem listopadowego przejazdu, na który zapraszamy już w piątek, 26 listopada o godz. 18:00. Ruszamy ze Startu Rynku, ale uwaga – tym razem zbieramy się na parkingu Urzędu Miasta – przed ratuszem od Starego Rynku. Przejazd zakończymy na Wyspie Młyńskiej. Partnerem tego wydarzenia jest bydgoski sklep Decathlon, który przygotował pewną niespodziankę dla uczestników przejazdu.
Przejazd jest zalegalizowany i zabezpieczany przez Policję. Udział jest bezpłatny.

______________________
Kalendarz wydarzeń  
odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki   aplikacji mobilnej   (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl