logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

"Skarb bydgoski" - koniec wystawy

2021-11-16 10:00
2021-11-16 18:00
Europejskie Centrum Pieniądza (MOB)
Wystawy
Europejskie Centrum Pieniądza (MOB)

Wystawa „Skarb bydgoski” od środy (17 listopada) będzie nieczynna dla zwiedzających. W nowym roku zobaczymy ją w odmienionej aranżacji.

Skarb bydgoski nie ma sobie równych w Polsce. Natomiast na tle europejskim jest jednym z bardziej okazałych. Takie nagromadzenie złota i srebra w postaci monet i przedmiotów sztuki jubilerskiej, to coś wyjątkowego. Pewnym odniesieniem może być skarb z Koszyc na Słowacji, na który również składają się wyłącznie złote monety (dużo więcej, niż w Bydgoszczy, bo aż niemal 3000), ukryte w drugiej połowie XVII wieku, jednak nie zawiera tak różnorodnych kosztowności, jak w przypadku bydgoskim.

Skarb bydgoski zawiera wiele precjozów, w tym urzekające pontaliki (ozdobne aplikacje naszywane na odzież), srebrne i złocone guzy (dawny odpowiednik dzisiejszych guzików), gustowne pierścionki, grawerowane złote obrączki, dwa srebrne medaliony, srebrne łańcuszki, dewocjonalia, a nawet amulet – „wilczy kieł”. Część numizmatyczna skarbu składa się z 486 złotych monet 
z mennic europejskich, a nawet z Azji i Afryki – Imperium Osmańskiego. Wśród nich są dukaty polskie, Rzeszy Niemieckiej, Austrii, Węgier, Anglii, Danii, Szwecji, Hiszpanii i najliczniejsze – dukaty i dwudukaty Niderlandów Północnych.

______________________
Kalendarz wydarzeń 
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

 

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl