logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Dariusz Jakubowski: „Pandemonium albo na pomoc Pompei” – literacko-muzyczne spotkanie artystyczne

2021-11-23 18:00
2021-11-23 20:00
Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury
Pozostałe
Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury

Spiritus movens tych spotkań, które od lat gromadzą publiczność zainteresowaną literaturą i muzyką najwyższej próby, jest aktor Dariusz Jakubowski i muzycy: sopranistka Katarzyna Thomas i pianista Piotr Szafraniec, czyli Konfraternia Artystyczna, żartem nazywana: „ostatnie takie trio”.
Rozważaliśmy już między innymi istotę talentu i bycia sobą na przykładzie losu Fryderyka Chopina, poszukiwaliśmy źródeł inspiracji Williama Szekspira i Johna Donne’a czy rozpoznaliśmy potęgę smaku Zbigniewa Herberta w konfrontacji ze sztucznym miodem świata na niby. Tym razem, poezją i muzyką rozwiniemy bon mot Marka Twaina: „Dwa najważniejsze dni w życiu człowieka to ten, w którym się rodzi i ten, w którym odkrywa – po co”.
W tych rozważaniach towarzyszyć nam będzie muzyka. Usłyszymy m.in. arię J.S. Bacha Bist du bei mir BWV 508, arię J.F. Haendla Lascia ch’io pianga z opery Rinaldo, zabrzmią utwory Erica Satie, Preludium Fryderyka Chopina op. 28 nr 6, Mazurek Aleksandra Skriabina, Arabeskę Claude’a Debussyego, Taniec Césara Francka, a także My way Franka Sinatry i Wokalizę Wojciecha Kilara z filmu Dziewiąte wrota.
A poetycko głos w dyskusji zabiorą: Kamil Baczyński, Dylan Thomas, Thomas Hardy, Ignacy Krasicki, Zbigniew Herbert. R. Harris, Jacek Kaczmarski, Wisława Szymborska, William Blake, William Szekspir. Szczególnej wymowy w tym kontekście nabiorą wiersze Czesława Miłosza: Który skrzywdziłeś człowieka prostego i Flet szczurołapa, zaś poezja T.S. Eliota i jego legendarni Wydrążeni ludzie (The Hollow Man) będzie wyjątkowym głosem w tej artystycznej dyskusji, czy rzeczywiście „tak się właśnie kończy świat”?
To, w jakiej kondycji jest wędrujący przez życie człowiek, indywidualnie i jako zbiorowość, dowiadujemy się w sytuacjach granicznych: katastrofach, chorobach, wojnach. Czy przeżywamy właśnie takie apokaliptyczne czasy? Wielokrotnie już ludzkość doświadczała gwałtownej zapaści cywilizacji i kultury, co dowodzi kruchości naszej pewności siebie. Jak będą mówili o nas w przyszłości, kiedy odkopią nas z naszej Pompei? Czy w wykopaliskach archeologicznych znajdą źródło dla siebie, czy będą traktować nas jak barbarzyńców?
Bilety w cenie 10 zł do nabycia na biletyna.pl oraz w siedzibie KPCK.

______________________
Kalendarz wydarzeń
  odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki  aplikacji mobilnej  (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl