logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Pamietnik gapia, pamiętnik Raszewskiego - spotkanie

2021-06-19 17:00
2021-06-19 19:00
Teatr Polski
Pozostałe
Teatr Polski

PAMIĘTNIK RASZEWSKIEGO, PAMIĘTNIK GAPIA
spotkanie o profesorze Zbigniewie Raszewskim
w programie dyskusja, fotografie i materiały filmowe
goście: prof. Magdalena Raszewska, Dorota Buchwald
wstęp wolny
- darmowe wejściówki do odbioru w kasie TPB
- ostatnia pula zostanie udostępniona przed samym wydarzeniem.
Przed spotkaniem i po jego zakończeniu będzie możliwość zakupu książki „Pamiętnik gapia. Bydgoszcz,  jaką pamiętam z lat 1930–1945  ” w promocyjnej cenie.
„Pamiętnik Raszewskiego, pamiętnik gapia” to spotkanie, które ma przywołać pamięć „Profesora” zarówno jako wybitnego teatrologa, jak i autora jednego z najważniejszych wydawnictw dotyczących Bydgoszczy poprzedniego wieku. Gośćmi wydarzenia będą dwie wybitne osobistości polskiego teatru: córka profesora Raszewskiego  - Magdalena Raszewska oraz była dyrektorka Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie  -  Dorota Buchwald. To spotkanie to doskonała okazja do przybliżenia sylwetki Zbigniewa Raszewskiego, zarówno jako twórcy nowej dyscypliny naukowej – wiedzy o teatrze,  jak i bydgoszczanina.
Od pierwszego wydania książki „Pamiętnik gapia. Bydgoszcz, jaką pamiętam z lat 1930–1945” – nieocenionego kompendium wiedzy na temat przedwojennej Bydgoszczy pióra Zbigniewa Raszewskiego – upłynęło już przeszło ćwierć wieku. Pod koniec poprzedniego roku Stowarzyszeniu Koloroffon udało się wydać książkę na nowo.  „Pamiętnik gapia” to zbiór 300 haseł „bydgoskich” ułożonych alfabetycznie. Słowo „gap” nie jest tutaj przejawem żadnej stylizacji, ale raczej próbą określenia własnego stanowiska w obliczu procesów, które wstrząsnęły posadami świata. W pewnej mierze także próbą określenia typowych reakcji: autor tej książki najsilniej reagował na to, co widział. Książka powstała w Warszawie w latach 80. Bydgoszcz widział tam autor „przed oczyma duszy” – jak chętnie mawiał, cytując Hamleta. A widział swoją, z lat 1930–1945.
Zbigniew Raszewski urodził się w 1925 roku w Poznaniu. Dzieciństwo i młodość spędził w Bydgoszczy. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Poznańskim. W latach 1949–51 był asystentem prof. Szweykowskiego. Usunięty z uniwersytetu w latach stalinowskich, od 1952 do końca życia pracował w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Przez 40 lat redagował „Pamiętnik Teatralny”. Był profesorem na Wydziale Wiedzy o Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Autor licznych prac poświęconych historii i teorii teatru. Zmarł w 1992 roku w Warszawie.
Organizator wydarzenia: Stowarzyszenie Koloroffon
Partner wydarzenia:
Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
wydarzenie realizowane w ramach projektu „Pamiętnik gapiów 2021” współfinansowanego z budżetu Urzędu Miasta Bydgoszczy.

______________________
Kalendarz wydarzeń
    odbywających się w     Bydgoszczy     miej zawsze pod ręką dzięki    aplikacji mobilnej    (Android i iOS).    
______________________  
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres     wydarzenia@visitbydgoszcz.pl      
______________________  
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl