logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Tydzień Bibliotek 2021

2021-05-08 00:00
2021-05-15 23:59
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna
Pozostałe
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

08-15.05.2021 r. - Tydzień Bibliotek 2021
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na Tydzień Bibliotek 2021. W tym roku Ogólnopolski Tydzień Bibliotek odbędzie się pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Z tej okazji Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich wraz z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy zapraszają Czytelników na szereg atrakcji. Poprzez różne formy działań – spotkanie, wystawy i warsztaty – organizatorzy Tygodnia Bibliotek chcą ukazać bibliotekę jako istotne miejsce interesujących spotkań, imprez kulturalnych i naukowych oraz inspirujących przedsięwzięć.
Wystawy
08-12.05.2021 r. - WYSTAWA-ZABAWA z Wydawnictwem Zakamarki
Zapraszamy wszystkich czytelników literatury dla dzieci na wystawę prezentującą najpopularniejsze serie i najbardziej lubianych bohaterów z Zakamarkowych książek. Wystawa jest jednocześnie zabawą – każda z 15 plansz zawiera pytanie o przedstawione na niej postaci. Dla tych, którzy odpowiedzą na najwięcej pytań, przewidujemy książkowe upominki. Przyjdźcie, obejrzyjcie i sprawdźcie, ile pamiętacie z przeczytanych książek! A może będzie to podpowiedź, co w najbliższym czasie wypożyczyć z biblioteki?
Wydawnictwo Zakamarki od prawie 14 lat wydaje cenione na całym świecie i tłumaczone na dziesiątki języków szwedzkie książki dla dzieci. Ofertę uzupełniają starannie dobrane tytuły francuskie. Wiele Zakamarkowych publikacji to książki obrazkowe dla młodszych dzieci, jest też sporo ciekawych propozycji dla dzieci starszych, czytających już samodzielnie. Najbardziej popularne serie to książki o Lassem i Mai, Piaskowym Wilku, Mamie Mu czy Albercie Albertsonie.
08-15.05.2021 r.  - Wystawa „Nowy poczet władców Polski”
Zapraszamy na wystawę pt. „Nowy poczet władców Polski”. Kolekcja, której Mecenasem jest PKO Bank Polski składa się z 49 portretów władców namalowanych przez wybitnego grafika Profesora Waldemara Świerzego. Projekt został zainicjowany w 2003 roku przez Andrzeja Pągowskiego. W ramach tej inicjatywy Waldemar Świerzy na podstawie najbardziej aktualnej wiedzy historycznej stworzył zupełnie nowe, nowoczesne, barwne i porywające wizerunki postaci polskich władców. Prace trwały z przerwami przez 10 lat i zakończyły się w 2013 roku dwa tygodnie przed śmiercią Profesora. Do tej poru obowiązującym kanonem wizerunku władców Polski był poczet powszechnie kojarzony z Janem Matejko. Projekty Mistrza wykonane były w technice rysunku, pozbawione koloru i dostosowane do ówczesnych technik drukarskich. W okresie późniejszym były kolorowane lub na ich podstawie inni artyści malowali swoje portrety władców.
08-15.05.2021 r. - Wystawa online „Ku naprawie Rzeczpospolitej – w 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja”
Konstytucja 3 Maja była jedną z pierwszych na świecie ustaw zasadniczych, regulujących ustrój państwa, stanowiła tym samym przełom w historii systemów politycznych. Obowiązywała zaledwie kilkanaście miesięcy, całe działania wokół wprowadzenia reform zakończyły się niepowodzeniem i upadkiem Rzeczpospolitej, a jednak nie zapominamy o doniosłości tego wydarzenia. 3 Maja to jedno z najważniejszych świąt państwowych, uroczyście celebrowane od 1918 r. W zawiązku z 230. rocznicą jej uchwalenia Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy prezentuje oryginalne źródła historyczne – z własnych zbiorów – odnoszące się do tego wydarzenia, tj. osiemnastowieczne rękopisy (w tym manuskrypty Stanisława Augusta Poniatowskiego i Tadeusza Kościuszki), stare druki (np. publikacje Stanisława Konarskiego, Stanisława Staszica i Hugo Kołłątaj), a także dokumenty ikonograficzne, kartograficzne i życia społecznego. Prezentacja dostępna będzie do końca maja, na stronie www.biblioteka.bydgoszcz.pl.
Spotkania i warsztaty
10.05.2021 r. [poniedziałek] - Spotkanie autorskie DKK online z Grażyną Jagielską połączone z promocją jej najnowszej powieści pt. „Wszystkie moje domy” (premiera: 5 maja 2021).
Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Na UW studiowała też indologię. Pracowała jako pilot wycieczek, sekretarka, tłumacz w Banku Światowym. Od 1993 tłumaczy literaturę angielską. Jej pierwsza powieść „Korespondent”, wydana w 2004 roku, stanowi owoc podróży dziennikarskich do Kaszmiru, Sri Lanki i Afganistanu, które w latach 1994-1996 odbyła wraz z mężem – Wojciechem Jagielskim.
Ma na swoim koncie również powieści: „Fastryga”, „Płaskuda”. Największą popularność  przyniosły jej książki: „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym”, „Anioły jedzą trzy razy dziennie”.  Cykl ten, będący jedną z najbardziej sugestywnych i poruszających w polskiej literaturze relacji z pogrążania się w chorobie psychicznej i stopniowego z niej wychodzenia, zamknęła wydana w 2015 roku książka „Ona wraca na dobre”
11.05.2021 r. [wtorek] - Warsztaty kreatywne online „Zachowajmy wspomnienia” – część 1
Prowadzenie Magdalena Mrugowska
Wspaniałe wakacje, ważne wydarzenia, śmieszne sytuacje – to wszystko warto zapamiętać. Co może nam w tym pomóc?
Pomagają nam w tym pamiątki, zdjęcia, pamiętniki, listy. Na przykład zdjęcia lub obrazy przedstawiające nasze przygody, wspaniałe miejsca, przyjaciół. Muszelka lub magnes przywieziony kiedyś znad morza przypomina nam mile spędzone wakacje. Miłe chwile, ważne wydarzenia, bliskie osoby są częścią nas i dlatego warto ocalić je od zapomnienia – przypominać sobie i innym o nich oglądając zdjęcia, pamiątki.
A może kiedyś powstanie z nich opowieść, którą warto przenieść na karty książki?? Kto wie ;)
Zacznijmy wiec od stworzenia albumu, w który przechowamy te wszystkie wspomnienia.
12.05.2021 r. [środa] - Warsztaty kreatywne online „Druciane inspiracje”
Prowadzenie Lucyna Chyła-Szydłowska
Warsztaty przedstawiające ciekawe pomysły na ozdoby wykonane z drutu, koralików, guzików, wstążeczek itp. Bazą pomysłów jest drut miedziany o różnej grubości połączony z koralikami plastikowymi  i szklanymi, guziczkami, wstążeczkami, patyczkami od szaszłyków.  Z czym wy połączycie drut zależy tylko od waszej wyobraźni i tego czym dysponujecie w domu. Dlaczego akurat drut miedziany? Dlatego, że jest on miękki i plastyczny i bardzo łatwo nadać mu kształt. Nie trzeba używać narzędzi, które są wykorzystane w filmikach. Drut można zwijać na patyku, a zaginać i ciąć kombinerkami.
13.05.2021 r. [czwartek] - Warsztaty kreatywne online „Zachowajmy wspomnienia” - część 2
Prowadzenie Magdalena Mrugowska
Wspaniałe wakacje, ważne wydarzenia, śmieszne sytuacje – to wszystko warto zapamiętać. Co może nam w tym pomóc?
Pomagają nam w tym pamiątki, zdjęcia, pamiętniki, listy. Na przykład zdjęcia lub obrazy przedstawiające nasze przygody, wspaniałe miejsca, przyjaciół. Muszelka lub magnes przywieziony kiedyś znad morza przypomina nam mile spędzone wakacje. Miłe chwile, ważne wydarzenia, bliskie osoby są częścią nas i dlatego warto ocalić je od zapomnienia – przypominać sobie i innym o nich oglądając zdjęcia, pamiątki.
A może kiedyś powstanie z nich opowieść, którą warto przenieść na karty książki?? Kto wie ;)
Mamy już album, w którym przechowamy zdjęcia. Czas zrobić miejsce dla pamiątek – żeby nie zginęły w czeluściach szaf i szuflad.

 ____________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl