logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

“PAMIĘTNIK GAPIA” - repremiera książki - spotkanie online

2020-12-20 16:00
2020-12-20 19:00
Miejskie Centrum Kultury
Pozostałe
Miejskie Centrum Kultury

FB MCK i FB KolorOFFon
20 grudnia 2020 / REPREMIERA książki “Pamiętnik Gapia” Zbigniewa Raszewskiego
godz. 16.00 – spotkania online z Emilią Walczak
godz. 17.00 – spotkanie online z prof. dr hab. Magdaleną Raszewską
22 grudnia 2020 początek sprzedaży w bydgoskich księgarniach: Gratka, Skrzynka na bajki
PAMIĘTNIK GAPIA. REEDYCJA
Po 26 latach powraca na rynek wydawniczy legendarny „Pamiętnik gapia” Zbigniewa Raszewskiego! Od pierwszego wydania książki „Pamiętnik gapia. Bydgoszcz, jaką pamiętam z lat 1930–1945” – nieocenionego kompendium wiedzy na temat przedwojennej (i nie tylko!) Bydgoszczy pióra Zbigniewa Raszewskiego – upłynęło już przeszło ćwierć wieku i próżno jej szukać dziś nawet w najlepszych antykwariatach. O tego czasu zmieniło się też wiele – tak w samym języku polskim, jak i w projektowaniu graficznym książek. Bydgoskie Stowarzyszenie Koloroffon, w partnerstwie z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy i Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego, podjęło się karkołomnego zadania: reedycji tej jakże ważnej dla każdego bydgoszczanina pozycji wydawniczej w nowej, uwspółcześnionej formie!
Tuż przed świętami – w niedzielę 20 grudnia – zapraszamy na jej podwójną premierę online. Na początek, o godzinie 16.00, porozmawiamy z odpowiedzialną za stronę językową nowego wydania „Pamiętnika gapia” Emilią Walczak, redaktorką związaną z MCK w Bydgoszczy. Godzinę później, o 17.00, naszym gościem specjalnym będzie zaś córka Zbigniewa Raszewskiego, prof. dr hab. Magdalena Raszewska. Wraz ze znaną i cenioną historyczką teatru, autorką wielu książek i publikacji o tematyce teatralnej przywołamy w pamięci portret jej ojca.
Rozmowy dostępne będą na profilach Stowarzyszenia Koloroffon i MCK na Facebooku:
Zbigniew Raszewski urodził się w 1925 roku w Poznaniu. Dzieciństwo i młodość spędził w Bydgoszczy. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Poznańskim. W latach 1949–51 był asystentem prof. Szweykowskiego. Usunięty z uniwersytetu w latach stalinowskich, od 1952 do końca życia pracował w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Przez 40 lat redagował „Pamiętnik Teatralny”. Był profesorem na Wydziale Wiedzy o Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Autor licznych prac poświęconych historii i teorii teatru. Zmarł w 1992 roku w Warszawie. „Pamiętnik gapia. Bydgoszcz, jaką pamiętam z lat 1930–1945” to zbiór 300 haseł „bydgoskich” ułożonych alfabetycznie. Słowo „gap” nie jest tutaj przejawem żadnej stylizacji, ale raczej próbą określenia własnego stanowiska w obliczu procesów, które wstrząsnęły posadami świata. W pewnej mierze także próbą określenia typowych reakcji: autor tej książki najsilniej reagował na to, co widział. Książka powstała w Warszawie w latach 80. Bydgoszcz widział tam autor „przed oczyma duszy” – jak chętnie mawiał, cytując Hamleta. A widział swoją, z lat 1930–1945.
Od 22.12 książki będą dostępne w cenie 35 zł. w dwóch bydgoskich księgarniach: „Gratka” ul. Jezuicka 24, „Skrzynka na bajki” ul. Marszałka Focha 2. Po ponownym otwarciu instytucji kultury sprzedaż odbywać się będzie także w Miejskim Centrum Kultury i Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Wydawca: Stowarzyszenie Koloroffon
Partnerzy:
Miejskie Centrum Kultury
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Zadanie współfinansowane przez Miasto Bydgoszcz

______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl