FPP: Cienie. Eurydyka mówi: reż. Maja Kleczewska | pokaz online

Bydgoszcz, wydarzenie online
Spektakl

Informacje od Organizatora:
Maja Kleczewska wraz z Łukaszem Chotkowskim przygotowali spektakl, koprodukcję Teatru IMKA Tomasza Karolaka, Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Teatru Capitol we Wrocławiu w oparciu o nagradzany tekst noblistki Elfriede Jelinek „Cienie. Eurydyka mówi:”. Jelinek, dekonstruuje mit o Orfeuszu i Eurydyce jako bezwolnie kochającej kobiecie. Miłość Orfeusza jest próżnością. Wobec świata ma się on za kanonizowaną gwiazdę pop, wobec żony - za zbawiciela. Swoim śpiewem, którym doprowadza do omdleń nastoletnie fanki pragnie dokonać niemożliwego: wskrzesić Eurydykę. To ma być wielkie wydarzenie. Show na miarę naszych czasów, gdzie każda emocja, sztuka jest szybkim towarem. W micie nikt Eurydyki nie pyta, czy chce ożyć.
Spektakl jest fuzją muzyki i teatru. Oprawę muzyczną przygotowali Paweł Krawczyk i Katarzyna Nosowska, którą publiczność będzie mogła podziwiać w trakcie spektaklu. Elfriede Jelinek na prośbę twórców nagrała fragmenty swojego tekstu, które zostaną wykorzystane w spektaklu.
„(…) Kiedy czytałam jej ostatnie teksty, byłam zawiedziona. Pomyślałam, że traci pazur na stare lata, że nie ma w niej dawnej siły rażenia, wściekłości, kłów wbitych w rzeczywistość.
A potem zdałam sobie sprawę, że Jelinek po prostu coraz bardziej zwraca się do siebie, pisze coraz bardziej intymnie, szeptem. Nie chce iść na barykady, nie chce protestować, podpalać, ale toczy ze sobą rozmowę w środku, zadaje sobie nieustannie pytania: po co tak się denerwujesz? W jakiej sprawie? Dlaczego? I spogląda własnemu cieniowi w oczy, tak po jungowsku, bo jak się z nim nie spotkasz, to będzie stagnacja, pustka, zastój. Jelinek, zawsze opancerzona, dzisiaj kruszeje.”
"Maja Kleczewska. Widelcem w oko", z Mają Kleczewską rozmawia Mike Urbaniak Gazeta Wyborcza Wysokie Obcasy, 14.04.2014
„W tekście Elfriede Jelinek, austriackiej noblistki, Eurydyka - w micie milcząca - ma głos. Gdy Orfeusz - tutaj narcystyczny gwiazdor - schodzi po nią do Hadesu, ona nie chce wrócić do świata żywych. Ten protest jest bez szans, bo w zimnym świecie Jelinek wszystko, co miało się stać, już się stało.”
"Kleczewska wystawia Jelinek. Śpiewa Nosowska", Witold Mrozek, Gazeta Wyborcza, 31.03.2014
reżyseria Maja Kleczewska
głos Elfriede Jelinek
spektakl dla widzów 16+
Koprodukcja: TEATR IMKA | TEATR MUZYCZNY CAPITOL | TEATR POLSKI BYDGOSZCZ
Nagroda Scenograficzna Jury XIII Festiwalu Prapremier dla Katarzyny Borkowskiej za scenografię do spektaklu "Cienie. Eurydyka mówi". Spektakl wyprodukowały Teatr IMKA w Warszawie i Teatr Polski w Bydgoszczy i Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu.
5 grudnia o g. 19.00 w wydarzeniu zostanie udostępniony link, pod którym będzie dostępny spektakl przez 24h. Bezpłatnie.
Partnerem głównym Festiwalu Prapremier jest Województwo Kujawsko - Pomorskie.
Na Festiwal Prapremier zaprasza sponsor główny PKO BP.

odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej  (Android i iOS).
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl