ONLINE: Międzynarodowe Koncerty Organowe w Bydgoskim Sacré-Coeur

Luc Antonini, Francja
Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godzinie 19.00
Streaming:
Parafia Rzymskokatolicka NSPJ w Bydgoszczy:
www.facebook.com/bydgoskiesacrecoeur
www.nspj.bydgoszcz.pl/static/transmisja-internetowa/
Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy, Plac Piastowski 5
Organizatorzy:
Parafia pw. NSPJ w Bydgoszczy,
Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy,
Regionalna Inicjatywa Doskonałości.
Dyrektor artystyczny: Radosław Marzec
Dyrektor organizacyjny: Michał Kołodziej
Michal Novenko, Czechy
Program:
Johann Sebastian Bach (1685–1750): Fantazja i fuga g-moll
Josef Bohuslav Foerster (1859–1951): Fantazja C-dur
Bohuslav Martinů (1890–1959): Vigilia
Johannes Brahms (1833–1897): Preludium i fuga a-moll
Louis Vierne (1870–1937): Offertorium
César Franck (1822–1890): Sortie in F major
Michal Novenko: Improwizacja finałowa
Michal Novenko
ur. w 1962 w Pradze, studiował w Konserwatorium Praskim oraz w Akademii Muzyki i Sztuki w Pradze, zdobywając dyplomy z gry na organach (prof. Jaroslav Vodražka), kompozycji, dyrygentury i teorii muzyki. Brał udział w kursach mistrzowskich J. Guillou (Paryż), H. Rillinga i F. Donatoniego. Otrzymał liczne nagrody w dziedzinie improwizacji organowej i kompozycji.
Jest profesorem w Konserwatorium Praskim i prowadzi międzynarodowe kursy mistrzowskie (w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Afryce Południowej). Prowadził koncerty w ponad 20 krajach świata: koncertuje w całej Europie, USA, Meksyku, Izraelu i Afryce Południowej. Bral udział w międzynarodowych festiwalach w Rzymie, Arezzo, Sionie, Orleanie, Bourges, Warwick, Peterborough, Dreźnie, Hamburgu, Weingarten, Palma de Mallorca, Meksyku, Port Elizabeth, Jerozolimie i in. Wielokrotnie brał udział na festiwalach organowych w Polsce (Kłodzko, Kamień Pomorski, Leżajsk, Toruń, Gdańsk, Wrocław, Świdnica, Zabrze i in.). Jest również jurorem konkursów organowych (m.in. był jurorem Legnickiego „Konwersatorium”, konkursu w San Antonio w USA).
Dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych, prezentując ponad 120 różnych organów i propagując zabytkowe instrumenty. Obecnie nagrywa dla brytyjskiej wytwórni płytowej Priory Records (m.in. szereg płyt prezentujących historyczne organy w Hiszpanii). Za płytę CD „Organy w Santanyí” (Majorka) otrzymał nagrodę „Star Recording”.

Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl