logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

ODWOŁANE EVA - opera

2020-05-06 19:00
2020-05-06 21:00
Opera Nova
Spektakl
Opera Nova

Opera w trzech aktach, w języku czeskim.
„Eva” to najsłynniejsza opera romantycznego czeskiego kompozytora Josefa Bohuslava Foerstera. Powstała na podstawie libretta stworzonego wg sztuki Gabrieli Preissovej Kochanka gospodarza. Premiera w 1899 roku w Pradze wywołała poruszenie - naturalistyczny dramat z życia mieszkańców Morawskiej Słowacji reprezentuje życie i tabu obyczajowe małej społeczności wiejskiej . Jednocześnie Foerster nie szukał folkloru muzycznego, co było typowe dla wielu dzieł późnego XIX i początku XX wieku.
Eva jest biedną szwaczką, którą kocha z wzajemnością Manek, syn bogatych gospodarzy. Eva chce z nim zerwać, zarzucając mu nadmierną uległość wobec despotycznej matki, Mešjanovki. Ta stawia synowi warunek: ma poślubić bogatą Maryšę, albo zostanie wydziedziczony. Inwalida Samko zyskuje nadzieję na zdobycie Evy. Poślubia ją, jednak wkrótce ich dziecko umiera- z winy ojca. Serce Evy odwraca się od męża; jej myśli wracają do Manka…
Państwowa Opera w Bańskiej Bystrzycy powstała w 1959 roku w kompleksie Teatru im. Józefa Gajovskiego. Rozpoczęła działalność w 1960 r. wystawieniem opery czeskiego kompozytora Jozefa Bohuslava Foerstera “Eva”. Teatr był świadkiem początków kariery znakomitych solistów operowych na scenach słowackich i międzynarodowych, śpiewaka basowego Sergeja Kopčáka i sopranistki Ľubicy Orgonášovej. Debiutująca Edita Gruberová pracowała przez trzy legendarne sezony w Bańskiej Bystrzycy.
Obecnie przedstawiana realizacja"Evy"miała premierę z okazji 60-lecia działalności Państwowej Opery

______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl