logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Jazz u Hoffmana: TRIO XIII - Gorzycki, Górczyński, Królikowski (muzyka współczesna/improwizowana)

2020-02-28 18:00
2020-02-28 20:00
Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury
Koncert
Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury

„Trio XIII” to projekt z pogranicza jazzu i muzyki klasycznej powołany do życia między Warszawą, Poznaniem i Bydgoszczą. Pomysłodawca Rafał Gorzycki tak komentuje jego powstanie: „Zespół został utworzony w 2019 roku specjalnie na koncert w ramach JazzState w warszawskim Spatifie. To synteza 3 osobowości i 3 liderów – wybitnych, uznanych, ale też innych i specjalizujących się na co dzień w innej stylistyce”. Wszyscy to kompozytorzy muzyki współczesnej oraz instrumentaliści jazzowi, a klarnecista to także jeden z najbardziej aktywnych muzyków sceny kameralnej muzyki klasycznej. Artyści przygotowują się właśnie do premiery płytowej, którą wyda wytwórnia For Tune, jedna z najważniejszych w Polsce. Spotkanie muzyków jest próbą odpowiedzi na pytanie czy istnieje wciąż granica między jazzem a muzyką współczesną, improwizacją a aleatoryką, kompozycją a żywiołem.
Rafał Gorzycki ma 45 lat, z wykształcenia perkusista jazzowy. Nagrał 23 autorskie albumy z muzyką jazzową, free-jazzową oraz muzyką z pogranicza współczesnej kameralistyki i muzyki improwizowanej. Za swoją działalność na tym polu otrzymał szereg wyróżnień i nagród, m.in.: Nominację do Nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyki 2010 w kategorii: Płyta roku – Jazz, Nagrodę Polskich Melomanów III Programu Polskiego Radia, Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Nagrodę Artystyczną Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego; stypendia: Ministra KiDN, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Koncertował w Europie, Azji, USA. Po ukończeniu Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia im. A. Rubinsteina w klasie perkusji dr. Mirosława Żyty skupił się na działalności jazzowej i koncertowej, będąc jednak równocześnie gorącym zwolennikiem muzyki współczesnej. Efektem fascynacji muzyką Ligetiego, Pendereckiego, Berio, Nono, Lutosławskiego i wielu innych są jego studia kompozytorskie, które obecnie realizuje na Wydziale Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie kompozycji prof. Zbigniewa Bargielskiego. Założył Fundację Polskiej Muzyki Kameralnej Art Mintaka, która ma na celu propagowanie polskiej współczesnej muzyki kameralnej – klasycznej i improwizowanej, interdyscyplinarne działania twórców oraz zamawianie utworów muzycznych, dzieł sztuki u artystów z różnych kręgów i dyscyplin sztuki.
Michał Górczyński, ur. 1977, klarnecista, kompozytor, pedagog muzyczny; absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina. Od 1998 roku skomponował szereg utworów na różne składy instrumentalne (Zróżnicowanie na dwa fagoty i klarnet, Rondo à la Krakowiak na wrzeszczącego pianistę i klarnet basowy, Malowanie na dwa klarnety, fagot, kontrabas i śpiew, Suita w stylu żydowskim na klarnet, skrzypce i kontrabas, cykle utworów inspirowane językami świata na skrzypce, klarnet i wiolonczelę) oraz muzykę do teatru (około 25 spektakli w teatrach dramatycznych i lalkowych). Zajmuje się improwizacją i interpretacją muzyki współczesnej. Występował jako solista z takimi zespołami, jak: De Ereprijs, Kwartet Śląski, Orkiestra Aukso, Filharmonia Podlaska, Filharmonia Szczecińska. Uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Wakacyjnych Muzyki Współczesnej w Darmstadt, gdzie prezentował swoje autorskie techniki wykonawcze. Od 2002 roku współtworzy zespół Kwartludium, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Od 2008 roku pracuje nad poszerzaniem możliwości brzmieniowych klarnetu basowego, inspirując się beatboxem i współpracując z jednym z najlepszych polskich beatboxerów, „Tik Takiem” Patrykiem Matelą. Jest twórcą pojęcia „edukacja komponowana”. Stypendysta Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu tworzenia alternatywnych podręczników edukacyjnych. Od 2013 roku realizuje projekt „muzyka do języków”, tworząc autorską muzykę do języka jidysz (płyta została wydana przez Multikulti Records), do poezji japońskiej (płyta wydana w For Tune Records), do perskiej poezji Dżalaluddina Rumiego, poezji Williama Blake’a, poezji indonezyjskiej Sahnila Arifa Farobiansah.
Jakub Królikowski, ur. 1988, kompozytor, pianista, performer; absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasach fortepianu jazzowego, a także kompozycji i teorii muzyki. Laureat Grand Prix i Nagrody Specjalnej TVP Kultura Festiwalu Niemen Non Stop. Komponuje muzykę akustyczną, elektroniczną, filmową, realizuje działania multimedialne, performatywne. Tworzy instalacje z pogranicza muzyki i visual art. Koncertował w Europie i Azji.
Bilety w cenie 15 zł/osobę do nabycia w siedzibie KPCK oraz na www.biletyna.pl.

______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl