logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Awantura w Recco, czyli Drzewko wolności

2020-02-07 19:00
2020-02-07 21:00
Opera Nova
Spektakl
Opera Nova

Opera komiczna w dwóch aktach
Kompozytor: Maciej Małecki
Autor libretta: Wojciech Młynarski wg pomysłu Adama Mickiewicza
Data premiery: 27.10.2018
Czas trwania: ok. 3 godzin, w tym jedna przerwa
Wykonawcy: Soliści, Orkiestra, Chór i Balet Opery Nova w Bydgoszczy
Opera Nova w Bydgoszczy przygotowuje się do premiery tego tytułu rodzimej twórczości operowej i pragnie zaprezentować go publiczności 27 października 2018 roku, w związku z przypadającą kilkanaście dni później setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie to bydgoska prapremiera dzieła, w jego nowej redakcji muzycznej.
Opis:
Libretto – Wojciech Młynarski według pomysłu Adama Mickiewicza.
Według relacji Antoniego Edwarda Odyńca, przyjaciela Adama Mickiewicza z czasów filareckiej młodości i późniejszego jego kronikarza ,poeta myślał o libretcie operowym opisującym losy polskiego legionisty. Przypomnijmy, że w 1797 r. starania generała Jana Henryka Dąbrowskiego doprowadziły do powstania na terenie Włoch Legionów Polskich. Wierzyli, że przez pokonaną przez Napoleona Austrię przejdą do Polski. Rzeczywistość okazała się bardziej skomplikowana. W 1799 r. polscy legioniści wzięli udział w walkach , odnieśli szereg porażek i ciężkie straty w bitwach :pod Weroną, w oblężonej Mantui, w ciągu zaciekłej trzydniowej bitwy nad Trebbią…. Rany poniesione w tej walce leczy ( i romansuje) w liguryjskim miasteczku Recco niejaki Tadeusz. Recco leży niedaleko Reggio Emilia, gdzie , na pierwszy widok Wojska Polskiego, Józef Wybicki pisze swoją bojową "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech", czyli Mazurka Dąbrowskiego.
Od kompozytora:
Obecną – drugą wersję Awantury w Recco napisałem w latach 2017-2018 na zamówienie Opera Nova w Bydgoszczy. Wersja ta nie różni się od pierwszej w warstwie literackiej, natomiast muzykę zredagowałem ponownie. Dopisana została Uwertura, Intermezzo, Deklamacja i Recytatyw Sylwii, niektóre fragmenty są teraz rozbudowane, inne pomniejszone lub uproszczone, dokonałem szeregu retuszy, a całość zyskała nową instrumentację. W sposób znaczący starałem się uwypuklić melodyjność opery. Nowością jest podtytuł Opera Komiczna.
Maciej Małecki

______________________
Kalendarz wydarzeń
      odbywających się w       Bydgoszczy       miej zawsze pod ręką dzięki      aplikacji mobilnej      (Android i iOS).      
______________________    
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres       wydarzenia@visitbydgoszcz.pl          
______________________    
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl