logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Wernisaż wystawy Colette Lumiere

2019-06-30 18:00
2019-06-30 19:00
Galeria Miejska bwa
Wystawy
Galeria Miejska bwa

Colette Justine lepiej znana jako Colette, a od 2001 roku – jako Colette Lumiere - amerykańska artystka multimedialna, kreatorka pionierskich projektów w dziedzinie performance i street-art, zajmująca się także fotografią, instalacją, filmem, rysunkiem, malarstwem, kolażem i rzeźbą. Związana z Nowym Jorkiem, Berlinem i Monachium.
Przybierała różne postacie, często zmieniając swoją artystyczną osobowość wraz ze zmianą miejsca życia i tworzenia. Artystyczne wizje realizowała w nowych rolach, jako Justine, Mata Hari, hrabina Reichenbach, Olympia i Colette Lumiere.
Już w latach 70. Colette pokazała indywidualny styl, którego znakiem rozpoznawczym stało się użycie tkanin – miękkiego jedwabiu, satyny, tiulu, woalu, drapowanych, błyszczących, spływających ze ścian, rozlewających się na całe pomieszczenia, łączonych z lustrami, z oświetleniem, z dźwiękiem oraz z najważniejszym elementem instalacji/performance’u  – z ciałem Colette.
Działania artystki z dziedziny street-art’u rozpoczęły się w latach 70. od umieszczania znaków na chodnikach SoHo. Znaki ewoluowały przybierając postać rysunków anatomicznych - dużych, schematycznych ust, uszu, oczu, nosów lub serc.
W performace’ie The Last Stitch (1978) Colette ogłosiła swoją śmierć, a następnie odrodzenie jako Justine, zarządzającą spadkiem po Colette i rozwijającą jej dziedzictwo, nadając mu kierunek komercyjny. Colette Justine, jako przedsiębiorca, wyprodukowała album płytowy, zaprojektowała kolekcję modową, współpracowała z domami towarowymi, projekty prezentując w witrynach sklepowych wielkich domów towarowych oraz muzeów.
W 1984 roku w Berlinie artystka wprowadziła kolejną własną postać artystyczną - pojawiła się jako Mata Hari. Projekt opierał się na fotografiach umieszczanych na bilbordach w całym Berlinie, na wystawach oraz na performance’ach.
W 1986 roku Colette stworzyła Hrabinę Reichenbach, dla której główną europejską siedzibą stało się Monachium, stolica barokowej fantazji.  Instalacje artystki, jej projekty artystyczne i modowe były pokazywane w witrynach najbardziej znanych domów towarowych w Monachium.
Powstały fotografie, obiekty i obrazy, w których Hrabina Reichenbach łączyła fantazję i rzeczywistości, sztukę i życie, a ich bohaterowie, choć fikcyjni, byli ściśle związani z prywatnym życiem artystki.
W 1992 roku Colette wróciła do Nowego Jorku, gdzie pojawiła się Colette Olympia.
Artystka do tej pory kojarzona z używaniem nagości i tworzeniem skandalu, z szokowaniem publiczności, zaczęła kierować się nowymi regułami, wśród których przywrócenie dobrych manier oraz tworzenie sztuki wzbogacającej i rozwijającej wnętrze, stały się priorytetowe.
Colette jako Olympia głosiła: „Powrót do piękna uważam za konieczność”.
Występy artystki z tego okresu zostały udokumentowane w postaci dużych sepiowych fotografii przedstawiających żywą Olympię, w białej sukni, kapeluszu i rękawiczkach, stojącą na piedestale w największych muzeach sztuki m.in. w Metropolitan Museum, w Guggenheim, w MoMA.
Colette zaczęła używać imienia Lumiere w 2001 roku, po ataku na World Trade Center, kiedy to pozwolono jej wejść do własnej pracowni mieszczącej się na Manhattanie. W pracowni wszystko było pokryte białym pyłem powstałym po katastrofie. Lumiere/Światło było wg artystki jedynym sposobem na przełamanie panującego mroku.
Artystyczne prezentacje z tego okresu skupiały się na dotarciu do większej publiczności, a Colette zaczęła używać określenia „CIA - Colette Institute of Art”.
Od 2015 roku Colette przeniosła swoje Laboratoire Lumiere do Berlina, korzystając z artystycznej rezydencji Lowen Palace/Art Foundation Starke. Nadal bardzo często bywa w Nowym Jorku.
Artystka brała udział w wielu wystawach – indywidualnych i grupowych - we Włoszech, Chorwacji, Hiszpanii, Polsce, Estoni, Japonii, USA.
Jej prace były prezentowane w światowych galeriach m. in. w: MoMA PS1, New York, Museum of Contemporary Art, MOCA, Los Angeles, Galerii Pavel Zoubok NYC, Museum of Contemporary Art in Houston, Barcelona Museum of Contemporary Art, Brooklyn Museum, Ludwig Museum, Cologne, FIU-MIAMI, Florida, Guggenheim Museum, New York, Newport Harbor Museum, Los Angeles, Berlin Museum of Art, Kunstmuseum Wolfsburg, Germany, Coutryard Gallery, UK oraz w wielu przestrzeniach pozagaleryjnych i pozamuzealnych.

______________________
Kalendarz wydarzeń odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl